Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peskov: Francie po únicích nemůže hrát roli prostředníka mezi Ukrajinou a Ruskem

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Francie nemůže přemýšlet o roli prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem, protože je do konfliktu zapojena na straně Ukrajiny. Podle agentury TASS to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v komentáři k úniku údajných amerických tajných dokumentů, které naznačují přítomnost francouzských vojsk na Ukrajině.

"Paříž si nyní těžko může nárokovat roli nějakého prostředníka, protože Paříž ve skutečnosti stojí na straně jednoho z účastníků konfliktu. Paříž je také přímo a nepřímo zapojena do tohoto konfliktu na straně Ukrajiny," uvedl Peskov.

Francouzské ministerstvo obrany v neděli dementovalo informaci obsaženou v jednom z uniklých dokumentů o válce na Ukrajině, že má v napadené zemi své vojáky. Podle deníku The Guardian se v dokumentu uvádí, že se na Ukrajině pohybují malé kontingenty speciálních sil ze států NATO. Vedle Francie se jedná podle těchto tvrzení o USA, Británii či Lotyšsko.

Není jasné, jak se dokumenty připisované Pentagonu dostaly v uplynulých dnech na sociální sítě, hojně je však šířily ruské vládní kanály. Podle ukrajinských představitelů dokumenty obsahují "obrovské množství vymyšlených informací". Vojenští analytici se domnívají, že část dokumentů byla upravena, některé soubory se ale zdají být autentické.

Někteří bezpečnostní experti a američtí představitelé tvrdí, že vzhledem k rozsahu témat, jichž se dokumenty týkají, byl za únikem mohl stát Američan. Nevylučují však ani proruské aktéry. Peskov k tomu uvedl, že je "obecným neduhem" svalovat vinu na Rusko za jakékoliv problémy.

Témata:  Francie Dmitrij Peskov válka na Ukrajině Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy