"Paříž si nyní těžko může nárokovat roli nějakého prostředníka, protože Paříž ve skutečnosti stojí na straně jednoho z účastníků konfliktu. Paříž je také přímo a nepřímo zapojena do tohoto konfliktu na straně Ukrajiny," uvedl Peskov.

Francouzské ministerstvo obrany v neděli dementovalo informaci obsaženou v jednom z uniklých dokumentů o válce na Ukrajině, že má v napadené zemi své vojáky. Podle deníku The Guardian se v dokumentu uvádí, že se na Ukrajině pohybují malé kontingenty speciálních sil ze států NATO. Vedle Francie se jedná podle těchto tvrzení o USA, Británii či Lotyšsko.

Není jasné, jak se dokumenty připisované Pentagonu dostaly v uplynulých dnech na sociální sítě, hojně je však šířily ruské vládní kanály. Podle ukrajinských představitelů dokumenty obsahují "obrovské množství vymyšlených informací". Vojenští analytici se domnívají, že část dokumentů byla upravena, některé soubory se ale zdají být autentické.

Někteří bezpečnostní experti a američtí představitelé tvrdí, že vzhledem k rozsahu témat, jichž se dokumenty týkají, byl za únikem mohl stát Američan. Nevylučují však ani proruské aktéry. Peskov k tomu uvedl, že je "obecným neduhem" svalovat vinu na Rusko za jakékoliv problémy.

reklama