Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet nakažených na Slovensku dramaticky roste. Lockdown je ve hře, oznámil Matovič

Češi se nechávají testovat na covid-19
Češi se nechávají testovat na covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na koronavirus. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Jaroslav Naď. Ministr vnitra Roman Mikulec doplnil, že úřady ještě musejí rozhodnout například o tom, zda zůstanou otevřené všechny hraniční přechody.

Například při cestách z Česka na Slovensko musejí již nyní lidé mít až na výjimky negativní výsledek testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě.

"Budou testováni všichni lidé, kteří budou projíždět hranice," uvedl Naď. Vláda podle něj předběžně počítá s tím, že testy by platily dva týdny.

Testování cestujících na hranicích by tak následovalo po prvním kole plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus, na které Bratislava již zakoupila takzvané antigenové testy. Ty umožňují zjistit výsledek již během zhruba půl hodiny.

Podle Nadě test na hranicích nebudou muset podstoupit lidé, kteří se zúčastní zmíněného plošného testování obyvatel nebo budou mít výsledek testu, který absolvovali jinde.

Test na koronavirus je už v současnosti podmínkou pro to, aby cestující při cestách na Slovensko z takzvaných rizikových zemí nemuseli nastoupit do karantény. Českou republiku zařadila Bratislava mezi rizikové státy na svém koronavirovém seznamu 18. září. Zmíněné omezení se při cestování z ČR na Slovensko nevztahuje například na řidiče nákladní a autobusové dopravy, piloty a posádky letadel či vlaků, dále na jiné vybrané profese včetně zdravotníků, na pendlery dojíždějící v blízkosti hranice za prací, na studenty, umělce či členy sportovních klubů.

Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202 nakažených. Provedeno bylo přes 13.800 testů, což je druhý nejvyšší počet za jeden den od propuknutí pandemie nemoci covid-19. Vyplývá to z informací národního centra zdravotnických informací. Bratislava ve snaze odhalit ohniska nákazy připravuje plošné testovaní obyvatel na koronavirus. Podle premiéra Igora Matoviče kvůli šíření nákazy ve hře zůstává i zavedení celostátní karantény, takzvaného lockdownu.

Hranici 1000 zjištěných infikovaných za jeden den překročilo pětimilionové Slovensko před dvěma týdny, minulý týden pak denní přírůstek poprvé přesáhl 2000 nakažených. Matovič před novináři odhadl, že již tento týden padne hranice 3000 potvrzených nákaz během jednoho dne a tento počet bude dál stoupat.

O zhoršující se epidemické situaci bude jednat pandemická komise a ve čtvrtek ústřední krizový štáb. Podle Matoviče nelze vyloučit, že odborníci označí připravované plošné testování obyvatel za nedostatečné a navrhnou celostátní karanténu.

"Jedeme jako vlak, kterému přestaly fungovat brzdy. Musíme ho jakýmkoliv způsobem zastavit," uvedl Matovič. Dodal, že podle odhadů během jednoho měsíce počet hospitalizovaných s koronavirem může stoupnout na 5000 z nynějších 844 pacientů.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Slovensko hranice Igor Matovič

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.