reklama

Turecký úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) dnes ráno uvedl, že počet obětí na turecké straně vzrostl na 36.187. V sousední Sýrii zemřelo podle odhadů OSN na 6000 lidí; zemětřesení v této zemi postihlo devět milionů obyvatel, napsala agentura Reuters. AFAD dnes také uvedl, že po dvou prvotních silných otřesech seismologové zaznamenali od minulého pondělí na 4300 následných otřesů.

I dnes se podle tureckých médií podařilo z trosek vyprostit dvě živé. Nejprve televize TRT informovala, že po 248 hodinách od zemětřesení vyprostili záchranáři v provincii Kahramanmaraş 17letou dívku. Večer z téhož regionu přišla informace o záchraně dvaačtyřicetileté ženy, která strávila pod troskami podle agentury Anadolu 257 hodin. Ve středu, tedy desátý den po zemětřesení, dostali ze sutin záchranáři tři živé ženy a dvě děti. V úterý turecký prezident Recept Tayyip Erdogan řekl, že z trosek bylo od otřesů ze 6. února vyproštěno přes 8000 živých. Erdogan ale neuvedl, jestli někteří z nich posléze v nemocnici nepodlehli zraněním. Zachránění z trosek jsou často také podchlazení, v noci teploty v postižených oblastech klesají pod bod mrazu.

OSN dnes zveřejnila výzvu k poskytnutí jedné miliardy dolarů (přes 22 miliard korun) na pomoc pěti milionům lidí v Turecku. "Musíme při nich stát v jejich nejtěžší hodině a zajistit jim potřebnou podporu," uvedl šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths. Sbírku s cílovou částkou 400 milionů dolarů (téměř devět miliard korun) na pomoc devíti milionům lidí, kteří se s následky katastrofy vyrovnávají v Sýrii, vyhlásila OSN v úterý.

Turecká vláda ve středu podle televize Al-Džazíra oznámila, že zatím eviduje 50.576 zřícených či značně poškozených budov. Úřady v deseti postižených provinciích zkontrolovaly více než 387.000 budov, z nichž téměř 12.000 bude muset být co nejrychleji zbouráno v provincii Gaziantep, na 10.900 se musí zbourat kvůli značnému poškození v provincii Hatay a 10.777 v provincii Kahramanmaraş.

Podle odhadů OSN v Sýrii zahynulo kvůli zemětřesení na 6000 lidí, ani tento počet ale zřejmě není konečný. Situace v této zemi, kde stále neskončila občanská válka, je komplikovanější, jelikož otřesy zasáhly i oblast kontrolovanou povstalci. Od 6. února do Sýrie přijelo přes 100 nákladních aut OSN s humanitární pomocí. Někteří obyvatelé však kritizovali mezinárodní organizaci za údajně pomalou a nedostatečnou pomoc.

Syrský prezident Bašár Asada dnes v prvním televizním vystoupení od zemětřesení řekl, že rozsah škod je větší, než měla vláda k dispozici a poděkoval všem zemím, které poskytly pomoc, včetně "arabských bratrů a přátel".

Obavy ze situace na syrském území zasaženém zemětřesením vyjádřil šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain. Po návštěvě syrského Halabu (Aleppa) uvedl, že lidé tam žijí ve špatně vytopených prostorech a nuzných podmínkách. Řekl také, že se obává šíření infekčních nemocí. Halab na konci loňského roku postihla epidemie cholery.