Počet obětí zemětřesení, které zasáhlo jihovýchod Turecka a severozápad Sýrie minulý týden v pondělí, přesáhl 45.000. S odkazem na turecké ministerstvo vnitra dnes agentura Reuters informovala o 39.672 mrtvých v Turecku. V Sýrii je hlášeno na 5800 obětí. I více než deset dní po silných otřesech ze 6. února záchranáři nalézají živé lidi pod troskami budov.
Turecký úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) dnes ráno uvedl, že počet obětí na turecké straně vzrostl na 36.187. V sousední Sýrii zemřelo podle odhadů OSN na 6000 lidí; zemětřesení v této zemi postihlo devět milionů obyvatel, napsala agentura Reuters. AFAD dnes také uvedl, že po dvou prvotních silných otřesech seismologové zaznamenali od minulého pondělí na 4300 následných otřesů.
I dnes se podle tureckých médií podařilo z trosek vyprostit dvě živé. Nejprve televize TRT informovala, že po 248 hodinách od zemětřesení vyprostili záchranáři v provincii Kahramanmaraş 17letou dívku. Večer z téhož regionu přišla informace o záchraně dvaačtyřicetileté ženy, která strávila pod troskami podle agentury Anadolu 257 hodin. Ve středu, tedy desátý den po zemětřesení, dostali ze sutin záchranáři tři živé ženy a dvě děti. V úterý turecký prezident Recept Tayyip Erdogan řekl, že z trosek bylo od otřesů ze 6. února vyproštěno přes 8000 živých. Erdogan ale neuvedl, jestli někteří z nich posléze v nemocnici nepodlehli zraněním. Zachránění z trosek jsou často také podchlazení, v noci teploty v postižených oblastech klesají pod bod mrazu.
OSN dnes zveřejnila výzvu k poskytnutí jedné miliardy dolarů (přes 22 miliard korun) na pomoc pěti milionům lidí v Turecku. "Musíme při nich stát v jejich nejtěžší hodině a zajistit jim potřebnou podporu," uvedl šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths. Sbírku s cílovou částkou 400 milionů dolarů (téměř devět miliard korun) na pomoc devíti milionům lidí, kteří se s následky katastrofy vyrovnávají v Sýrii, vyhlásila OSN v úterý.
Turecká vláda ve středu podle televize Al-Džazíra oznámila, že zatím eviduje 50.576 zřícených či značně poškozených budov. Úřady v deseti postižených provinciích zkontrolovaly více než 387.000 budov, z nichž téměř 12.000 bude muset být co nejrychleji zbouráno v provincii Gaziantep, na 10.900 se musí zbourat kvůli značnému poškození v provincii Hatay a 10.777 v provincii Kahramanmaraş.
Podle odhadů OSN v Sýrii zahynulo kvůli zemětřesení na 6000 lidí, ani tento počet ale zřejmě není konečný. Situace v této zemi, kde stále neskončila občanská válka, je komplikovanější, jelikož otřesy zasáhly i oblast kontrolovanou povstalci. Od 6. února do Sýrie přijelo přes 100 nákladních aut OSN s humanitární pomocí. Někteří obyvatelé však kritizovali mezinárodní organizaci za údajně pomalou a nedostatečnou pomoc.
Syrský prezident Bašár Asada dnes v prvním televizním vystoupení od zemětřesení řekl, že rozsah škod je větší, než měla vláda k dispozici a poděkoval všem zemím, které poskytly pomoc, včetně "arabských bratrů a přátel".
Obavy ze situace na syrském území zasaženém zemětřesením vyjádřil šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain. Po návštěvě syrského Halabu (Aleppa) uvedl, že lidé tam žijí ve špatně vytopených prostorech a nuzných podmínkách. Řekl také, že se obává šíření infekčních nemocí. Halab na konci loňského roku postihla epidemie cholery.
Témata: zemětřesení, Turecko, Sýrie
Související
18. listopadu 2024 12:56
26. srpna 2024 15:09
8. srpna 2024 11:12
28. dubna 2024 9:17
4. dubna 2024 9:57
3. dubna 2024 8:40