Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle prezidenta Jižní Koreje jedná Soul s USA o společných jaderných manévrech

Jun Sok-jol
Jun Sok-jol
Foto: Wikimedia Commons

Jižní Korea a Spojené státy jednají o možnosti uspořádat společné vojenské cvičení s využitím amerických jaderných prostředků, aby dokázaly lépe čelit hrozbám ze strany Severní Koreje, která disponuje nukleárními zbraněmi. Podle agentury Reuters to prohlásil jihokorejský prezident Jun Sok-jol v rozhovoru, který dnes zveřejnil list Čosun ilbo.

"Jaderné zbraně patří Spojeným státům, ale plánování, sdílení informací a výcvik musí provádět Jižní Korea a USA společně," řekl Jun.

Podle jihokorejského prezidenta se Washington k této myšlence staví "vcelku pozitivně". Mluvčí amerického ministerstva obrany na otázku novinářů ohledně Jun Sok-jolových výroků řekl, že Pentagon nemá "v tuto chvíli nic k oznámení". Zopakoval ale, že spojenectví Washingtonu a Soulu zůstává nadále velmi pevné.

Vyjádření jihokorejského prezidenta bylo zveřejněno den poté, co severokorejská média citovala oznámení severokorejského diktátora Kim Čong-una, že KLDR výrazně zvýší výrobu jaderných hlavic. Kim také nařídil výrobu nového typu mezikontinentální balistické rakety.

KLDR v loňském roce otestovala nebývalé množství svých střel, včetně mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout pevninské území Spojených států. Podle jihokorejských a amerických činitelů rovněž dokončila přípravy na svou první jadernou zkoušku od roku 2017.

Ve zbrojních testech Pchjongjang pokračoval i v posledních dnech. V sobotu zkušebně odpálil tři balistické střely a v neděli otestoval další balistickou střelu krátkého doletu.

Témata:  Jun Sok-jol Jižní Korea USA

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.