reklama

"Jaderné zbraně patří Spojeným státům, ale plánování, sdílení informací a výcvik musí provádět Jižní Korea a USA společně," řekl Jun.

Podle jihokorejského prezidenta se Washington k této myšlence staví "vcelku pozitivně". Mluvčí amerického ministerstva obrany na otázku novinářů ohledně Jun Sok-jolových výroků řekl, že Pentagon nemá "v tuto chvíli nic k oznámení". Zopakoval ale, že spojenectví Washingtonu a Soulu zůstává nadále velmi pevné.

Vyjádření jihokorejského prezidenta bylo zveřejněno den poté, co severokorejská média citovala oznámení severokorejského diktátora Kim Čong-una, že KLDR výrazně zvýší výrobu jaderných hlavic. Kim také nařídil výrobu nového typu mezikontinentální balistické rakety.

KLDR v loňském roce otestovala nebývalé množství svých střel, včetně mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout pevninské území Spojených států. Podle jihokorejských a amerických činitelů rovněž dokončila přípravy na svou první jadernou zkoušku od roku 2017.

Ve zbrojních testech Pchjongjang pokračoval i v posledních dnech. V sobotu zkušebně odpálil tři balistické střely a v neděli otestoval další balistickou střelu krátkého doletu.