reklama

Hlasovat může skoro 30 milionů oprávněných voličů, uvedla televize TVN 24.

Krátce po skončení hlasování ve 21:00 se očekávají odhady výsledků založené na průzkumech provedených mezi voliči po odevzdání hlasu. Podle předvolebních průzkumů ani jeden uchazeč není jednoznačným favoritem. Duda před dvěma týdny vyhrál první kolo se ziskem 43,5 procenta hlasů, což na zvolení nestačilo. Trzaskowski dostal 30,46 procenta a jako druhý v pořadí postoupil do klíčového klání.

Agentura AP označila dnešní hlasování za "test populismu v Evropě" po velmi ostré předvolební kampani, ve které nechyběly ani výpady proti sexuálním menšinám, antisemitské i protiněmecké tóny. Agentura Reuters zase upozornila, že výsledek voleb může formovat další vztahy země s Evropskou unií, poznamenané obavami o právní stát v Polsku.

Pro vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která Dudu podporuje, má setrvání jejího kandidáta v úřadu šéfa státu zásadní význam. V klíčové dolní komoře parlamentu má sice těsnou většinu, ale ta by nestačila k přehlasování případných prezidentových vet na návrhy zákonů.

reklama