Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům je podle Scholze nezbytný

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Přechod od fosilních paliv k obnovitelné energii je kvůli ruskému napadení Ukrajiny naprosto nezbytný. Na klimatické konferenci, která se koná v egyptském Šarm aš-Šajchu, to dnes řekl německý kancléř Olaf Scholz.

Připustil, že Německo obnovilo provoz uhelných elektráren. Je to ale podle něj jenom "nutnost a dočasná záležitost" a příčinou je snížení energetických dodávek z Ruska.

Německo je podle něj stále odhodláno vyřadit uhlí. "Nesmí dojít na globální obnovu fosilních paliv," řekl Scholz.

Jeho vláda věří, že budoucnost patří větrné a solární energii a "zelenému" vodíku. Německo je podle kancléře připraveno pomoci i ostatním zemím rozvíjet technologie získávání energie z obnovitelných zdrojů.

Loni Německo poskytlo chudým zemím na to, aby se vyrovnaly s klimatickou změnou, 5,3 miliardy eur (128 miliard korun), řekl Scholz a dodal, že vláda chce v této pomoci pokračovat. Do programu ochrany, který má poskytnout zajištění chudým zemím v případě klimatické katastrofy, Německo vkládá 170 milionů eur (4,1 miliardy Kč).

Kancléř vyzval účastníky, aby se v Egyptě dohodli na dalších krocích, jež povedou ke snížení skleníkových plynů.

Témata:  Olaf Scholz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.