Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům je podle Scholze nezbytný

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Přechod od fosilních paliv k obnovitelné energii je kvůli ruskému napadení Ukrajiny naprosto nezbytný. Na klimatické konferenci, která se koná v egyptském Šarm aš-Šajchu, to dnes řekl německý kancléř Olaf Scholz.

Připustil, že Německo obnovilo provoz uhelných elektráren. Je to ale podle něj jenom "nutnost a dočasná záležitost" a příčinou je snížení energetických dodávek z Ruska.

Německo je podle něj stále odhodláno vyřadit uhlí. "Nesmí dojít na globální obnovu fosilních paliv," řekl Scholz.

Jeho vláda věří, že budoucnost patří větrné a solární energii a "zelenému" vodíku. Německo je podle kancléře připraveno pomoci i ostatním zemím rozvíjet technologie získávání energie z obnovitelných zdrojů.

Loni Německo poskytlo chudým zemím na to, aby se vyrovnaly s klimatickou změnou, 5,3 miliardy eur (128 miliard korun), řekl Scholz a dodal, že vláda chce v této pomoci pokračovat. Do programu ochrany, který má poskytnout zajištění chudým zemím v případě klimatické katastrofy, Německo vkládá 170 milionů eur (4,1 miliardy Kč).

Kancléř vyzval účastníky, aby se v Egyptě dohodli na dalších krocích, jež povedou ke snížení skleníkových plynů.

Témata:  Olaf Scholz

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.