Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní slouží jako muzeum, na mešitu. Plány na chystanou přeměnu budovy z 6. století, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, vyvolaly už při pátečním oznámení o přestavbě vlnu kritiky ze zahraničí i ze strany pravoslavné církve.
"Moje myšlenky míří do Istanbulu. Myslím na chrám Boží Moudrosti a jsem velmi roztrpčen," řekl dnes podle Arab News nejvyšší představitel římskokatolické církve při své pravidelné modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.
Hagia Sofia patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka, každoročně si ji prohlédnou v průměru tři miliony turistů. Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu už po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Jako muslimská svatyně pak sloužil téměř 500 let a během této doby k němu byly přistaveny čtyři minarety. Uvnitř pak byly zakryty mozaiky s křesťanskými motivy, které byly odkryty poté, co se památka v roce 1934 změnila na muzeum.
From church to mosque to museum to now once more a place of prayer. Here is a brief history of the 1,483-year-old engineering marvel Hagia Sophia.#HagiaSophia pic.twitter.com/FKUOYxLqlv
— Aoun Haider☺️☺️☺️?????? (@AounHaidee) July 12, 2020
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek podepsal dekret o přeměně chrámu poté, co turecký Nejvyšší správní soud předtím došel k závěru, že takový krok je legální, protože podle jeho verdiktu bylo rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 změnit mešitu na muzeum protiprávní.
Dnešní papežova poznámka byla prvním komentářem rozhodnutí ze strany Vatikánu, poznamenala agentura AFP.
Nejvyšší představitel řecké pravoslavné církve, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj předtím prohlásil, že přeměna muzea v muslimský svatostánek rozdělí muslimskou a křesťanskou komunitu. Ankara ujistila, že i v případě přeměny chrámu na mešitu zůstane zachován charakter stavby jako památky světového dědictví.
Témata: Papež František, Vatikán, Turecko, církev, Islám
Související
17. prosince 2024 15:04
11. září 2024 16:55
14. dubna 2024 16:48
31. března 2024 16:44
11. března 2024 16:49
9. března 2024 20:20