Podle Pavla se v Bratislavě ukázalo, že společný hlas regionu je stále silnější. "Země bukurešťské devítky spojuje nejen společná minulost, ale také fakt, že dnes se už na věci dokážeme dívat novou perspektivou, která stojí na hodnotách svobody a nezávislosti. V mezinárodním společenství nejsme zdaleka jen posluchači, ale dokážeme sami nastolovat důležitá témata a ovlivňovat věci k lepšímu. Podpora Ukrajině je toho důkazem," napsal na twitteru.

"Naším cílem bylo sladit postup před důležitým summitem NATO ve Vilniusu. Ten bude mít význam pro posílení obrany východního křídla aliance, ale také pro Ukrajinu na její cestě do NATO. Vzkaz do Ruska musí znít jasně: jsme jednotní a naše obrana je silná, odolná a udržitelná," dodal český prezident.

Prezidenti B9 ve společném prohlášení opět potvrdili podporu nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny v jejích mezinárodně uznávaných hranicích. "Je to jediná cesta, jak v Evropě obnovit mír a pořádek založený na pravidlech. Důrazně odsuzujeme ničím neopodstatněnou a nelegální brutální válku proti Ukrajině," píše se v textu.

Hlavy devíti států vyzvaly Rusko k zastavení útoků na ukrajinské civilní obyvatelstvo a infrastrukturu či deportací dětí. "Musí být vyvozena zodpovědnost vůči těm, kteří jsou zodpovědní za zločin agrese, všechny krutosti a válečné zločiny. Podporujeme vytvoření vhodného právního mechanismu s cílem zabezpečit vyvození zodpovědnosti za zločin agrese proti Ukrajině," stojí v prohlášení společně se závazkem pokračující pomoci Kyjevu.

"Vyzýváme Rusko, aby bezodkladně zastavilo všechny vojenské aktivity a bezpodmínečně stáhlo svoje jednotky z území Ukrajiny. Budeme i nadále vyvíjet na Rusko mezinárodní tlak, a to i prostřednictvím sankcí. Vyzýváme Bělorusko, aby přestalo se svou spoluúčastí na ruské agresi, která je hrubým porušením mezinárodního práva," dodali prezidenti.

Pavla ještě dnes čeká na Slovensku bilaterální jednání s litevským prezidentem Gitanasem Nausédou, zítra se pak mezi čtyřma očima setká se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou.