Nejméně 58 lidí, včetně žen a dvou desítek dětí, zahynulo při ztroskotání lodi s migranty na jihu Itálie, uvedla italská pobřežní stráž a policie. Počet však zřejmě nebude konečný. Zatím se podařilo najít 81 přeživších, záchranáři však nemají k dispozici spolehlivý údaj o počtu lidí na palubě. Podle různých informací jich mohlo být 120 až 250. Pátrací akce pokračují.
Loď ztroskotala poblíž přímořského letoviska Steccato di Cutro v provincii Crotone na východním pobřeží Kalábrie. Podle italských médií se plavidlo dostalo dnes za úsvitu na rozbouřeném moři do potíží a rozlomilo se. Podle hasičů loď zřejmě najela u pobřeží na mělčinu. Do záchranných prací se zapojila pobřežní stráž, pohraniční policie a hasiči.
Více než 20 zachráněných bylo převezeno do nemocnice, jedna osoba skončila na jednotce intenzivní péče, uvedla úřednice vlády provincie Manuela Curraová. Zbývající přeživší byli převezeni do přijímacího centra v Isola di Capo Rizzuto. Jeden z přeživších, turecký občan, byl zatčen kvůli podezření, že je jedním z pašeráků.
"Je to obrovská tragédie, která ukazuje, že je naprosto nezbytné tvrdě zakročit proti nelegálním migračním kanálům," uvedl v prohlášení italský ministr vnitra Matteo Pinatedosi. Podle něj je nutné zastavit přechody přes moře, které nabízejí migrantům iluzorní přelud lepšího života v Evropě, obohacují převaděče a způsobují tragédie, jako je ta dnešní. Podle italského ministerstva vnitra se letos do země dostalo po moři 13.067 migrantů, loni za stejné období jich bylo jen 5273.
Hlubokou lítost nad incidentem vyjádřila i premiérka Giorgia Meloniová a slíbila zastavit nelegální migraci po moři, aby se zabránilo dalším úmrtím. Její pravicová vláda od svého nástupu k moci loni v říjnu zaujala vůči migraci tvrdý postoj. Mimo jiné tvrdými zákony omezila činnost charitativních organizací, které migranty zachraňují.
Papež František při svém dnešním projevu k davům na Svatopetrském náměstí uvedl, že se modlí za všechny, kterých se ztroskotání dotklo. Papež je dlouholetým hlasitým zastáncem práv migrantů.
Podle italských úředníků plavidlo vyplulo před třemi až čtyřmi dny z tureckého Izmiru. Na palubě byli zřejmě lidé z Afghánistánu, Pákistánu, Íránu a Somálska. Plavidla s migranty do Kalábrie obvykle vyplouvají od egyptských nebo tureckých břehů, upozornila agentura AP.
Itálie je jedním z hlavních míst vyloďování migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy po moři. Takzvaná centrální středomořská trasa je ale známá jako jedna z nejnebezpečnějších. Podle Mezinárodní organizace pro migraci od roku 2014 v centrální části Středozemního moře zahynulo nebo se pohřešuje 20.333 osob.
Témata: uprchlíci
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01