Střet se stal v příhraniční oblasti Badžaur, kterou ovládají místní kmeny. Oblast sloužila dlouho dobu jako úkryt pro členy ozbrojených a teroristických organizací z Afghánistánu. Podle pákistánských úřadů se ale ozbrojenci v poslední době vrátili do sousední země a vytvořili si tam úkryty.

V oblasti například působila pákistánská větev Tálibánu, která byla napojená na teroristickou organizaci Al-Káida a vedla útoky proti pákistánské armádě i proti úřadům. Islámábád mu přisuzuje sebevražedný útok, během kterého na severu Pákistánu zahynulo nejméně 14 lidí. Armáda neuvedla, jaká skupina na ní dnes zaútočila.

Armádní mluvčí varoval před zavlečením násilí z Afghánistánu do Pákistánu. Armáda odsoudila fakt, že útočníci využili afghánského území k útokům proti Pákistánu. Očekává, že budoucí vláda takovým útokům zamezí. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid dnes uvedl, že hnutí nedovolí žádné ozbrojené skupině, aby útočila z Afghánistánu na okolní země.

Na hranicích s Pákistánem čekají tisíce Afghánců, kteří chtějí odejít ze země. Tento týden tiskové agentury informovaly o střelbě u hraničního přechodu Torcham mezi Afghánistánem a Pákistánem. Podle agentury DPA stříleli příslušníci pákistánské pohraniční stráže na skupinu Afghánců, kteří se násilím pokoušeli proniknout na pákistánské území.