Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příměří za ukrajinské území? O možnost, ke které se kloní Západ, Putin prý vůbec nestojí

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) Vladimir Putin odmítá jakoukoliv formu vyjednávání s Ukrajinou, která by vedla k něčemu jinému než k úplné kapitulaci Kyjeva. Upozornil na to server SkyNews.

Toto stanovisko posilují i výroky významných osobností z ruské informační sféry, jako je oligarcha a blízký spojenec Kremlu Konstantin Malofejev.

Malofejev, který poskytl rozhovor pro Financial Times, zdůraznil, že Putin nepřistoupí na žádné mírové rozhovory, které by nepřihlížely k „bezpečnostním zájmům“ Ruska. Jako podmínky pro zahájení jednání uvedl například, že by nově zvolený americký prezident Donald Trump musel změnit politiku USA a zakázat Ukrajině využívat západní dlouhodosahové zbraně k útokům na ruské území nebo odstranit Volodymyra Zelenského z prezidentské funkce na Ukrajině.

Musel by také souhlasit se schůzkou s Putinem za účelem projednání situace na Ukrajině, budoucnosti evropské bezpečnosti, konfliktu na Blízkém východě a posilujícího spojenectví Ruska s Čínou.

Podle ISW Malofejevovy výroky jasně naznačují, že Kreml nemá zájem o upřímná jednání, ať už by je zprostředkoval kdokoli. Ačkoli Malofejev nezastává žádnou oficiální pozici v ruské vládě, jeho slova mají váhu díky jeho vazbám na vysoce postavené představitele Kremlu a vlivu, který jeho televizní kanál Tsargrad má mezi ruskými ultranacionalisty.

„Komentáře Malofejeva ukazují, že Putin nadále odmítá vyjednávat v dobré víře a zůstává odhodlaný zničit ukrajinský stát vojenskými prostředky,“ uvedl ISW.

Tento postoj Kremlu naznačuje, že jakýkoli pokus o diplomatické řešení konfliktu bude nadále narážet na neústupné požadavky Ruska a jeho ambici dosáhnout vojenského vítězství za každou cenu.

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

12. ledna 2025 14:56

Trump prahne po Grónsku, Dánové kvůli němu změnili královský erb. V Arktidě začíná jít o všechno

Dánové jsou neklidní, Francouzi zuří. Tak se dá popsat aktuální nálada v Evropě vyvolaná výrokem amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že Spojené státy potřebují Grónsko kvůli národní bezpečnosti. Dánský král se i proto rozhodl pro změnu svého erbu, na němž nyní vyniká, že Grónsko skutečně patří Dánsku.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Kyjev rázně: S Putinem jednat nebudeme, dokud Rusko nezaplatí za válku

Situace na východě Ukrajiny se dramaticky mění, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin na své prosincové tiskové konferenci. Podle jeho slov probíhá pohyb na celé frontové linii každý den. V regionu Donbas ruská válečná mašinérie pomalu, ale jistě postupuje otevřenými poli, přičemž obsazuje a ničí vesnice i města. Pro místní obyvatele to znamená buď útěk před hrozbou bojů, nebo zoufalou evakuaci ve chvíli, kdy už granáty dopadají v jejich blízkosti.