Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč bylo ve Španělsku už v dubnu takové vedro? Vědci mají odpověď

Španělsko, ilustrační fotografie.
Španělsko, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Rekordních teplot, které v dubnu zaznamenali meteorologové na Pyrenejském poloostrově, by v minulosti v podstatě nebylo možné dosáhnout. Tvrdí to vědci, kteří provedli rychlou studii, v níž se extrémně teplým počasím zabývali.

Kromě Portugalska a Španělska hlásila rekordy i severní Afrika, konkrétně Alžírsko a Maroko. Teploty se v těchto zemích pohybovaly na konci dubna mezi 37 a 41 stupni nad nulou.

Mezinárodní skupina vědců provedla podle AP rychlou počítačovou a statistickou analýzu a dospěla k závěru, že dnes jsou následkem klimatické změny takové teploty v tuto roční dobu stokrát pravděpodobnější než v minulosti.

Sjoukje Philipová z nizozemského Královského meteorologického institutu na brífinku uvedla, že takový jev by byl ve studenějším klimatu v minulosti prakticky nemožný. "Čekají nás stále intenzivnější a častější vlny veder, protože globální oteplování pokračuje," dodala.

Témata:  Španělsko Portugalsko počasí

Související

Aktuálně se děje

16. dubna 2025 17:09

"Vůbec by mě to nenapadlo." Eva Burešová přiznala, co ji překvapilo v Let's Dance

Eva Burešová si ani po posledním víkendu nemůže odpočinout a musí pokračovat v tréninku, protože její pouť slovenskou televizní show Let's Dance pokračuje. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

Nové záběry z atentátu na Roberta Fica, které ještě nikdo neviděl

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.