Po smrti papeže Františka se katolický svět ponořil do období smutku, ale i očekávání. Vatikán se připravuje na jeden z nejvýznamnějších a nejtajemnějších obřadů katolické církve – konkláve. Právě v Sixtinské kapli, pod monumentálními freskami Michelangela, se během několika následujících týdnů odehraje volba nového papeže, duchovního vůdce 1,4 miliardy katolíků.
Okamžikem Františkovy smrti začalo období zvané „sede vacante“, tedy „uprázdněný stolec“. V tuto chvíli přebírá správu Vatikánu kardinál komoří – Američan Kevin Farrell. Jeho úkolem je potvrdit papežovu smrt, dohlížet na pohřební obřady a zajistit hladký průběh přechodu moci. I když se traduje, že komoří tluče stříbrným kladívkem na čelo zesnulého papeže, tento obřad se v praxi již téměř 150 let nepoužívá.
Pohřební obřady trvají devět dní a kardinálové se v tomto období připravují na nadcházející konkláve. To se musí podle pravidel svolat do 15 až 20 dnů po smrti pontifika. Letos bude o novém papeži rozhodovat 138 kardinálů mladších 80 let, kteří jsou jedinými oprávněnými voliteli.
Samotná volba začíná slavnostní mší, po které se kardinálové odeberou do Sixtinské kaple. Před vstupem skládají přísahu mlčenlivosti dotekem svatého evangelia. Následuje výzva „Extra omnes“, tedy „všichni ven“, a od té chvíle zůstávají uvnitř pouze volitelé. Dveře se zavřou a zapečetí, čímž začíná proces zcela oddělený od vnějšího světa.
V kapli se dvakrát denně hlasuje – dvě kola dopoledne, dvě odpoledne. Po každém hlasování jsou lístky probodnuty jehlou, sešity a následně spáleny. Právě kouř vzniklý jejich spalováním je hlavním komunikačním prostředkem s okolím – černý dým znamená, že volba neproběhla úspěšně, bílý dým naopak ohlašuje, že byl zvolen nový papež.
Tradice konkláve sahá až do 13. století. Roku 1268 trvala volba nového papeže téměř tři roky, což vedlo ke vzniku dnešního uzavřeného volebního systému. Kardinálové tehdy byli doslova uzamčeni a živeni pouze chlebem a vodou, aby urychlili rozhodnutí. Výsledkem byl zrod formátu, který přetrvává dodnes – papež se volí za zavřenými dveřmi, bez kontaktu s okolním světem.
Jakmile jeden z kandidátů získá dvoutřetinovou většinu hlasů, je mu položena zásadní otázka: „Přijímáš volbu?“ Následně si zvolený pontifik vybírá jméno, pod kterým bude znám. V zákulisí si oblékne jeden ze tří připravených pontifikálních oděvů a poté vychází na hlavní balkon baziliky svatého Petra.
Na balkoně vystoupí kardinál protodiákon a pronese slavná slova „Habemus Papam“ – „Máme papeže!“. Nový duchovní vůdce církve pak uděluje první požehnání městu i světu.
Témata: Vatikán, Papež František
Související
10. dubna 2025 15:31
16. března 2025 11:45
14. března 2025 17:57