Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proruští separatisté obvinili další dva Brity ze žoldnéřství, píší ruská média

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na Ukrajině jako žoldnéři. Patrně jim proto může hrozit trest smrti. S odvoláním na ruská státní média to dnes uvedl server BBC News.

Soud v samozvané Doněcké lidové republice (DNR) v červnu nepravomocně odsoudil k trestu smrti dvojici Britů a Maročana, kteří podle něj bojovali na Ukrajině jako žoldnéři.

Dylan Healy, který na Ukrajině pomáhal jako dobrovolník, a Andrew Hill padli před časem do zajetí proruských sil. Healyho zajali v dubnu na kontrolním stanovišti. Ve stejný den zveřejnily proruské jednotky video s Hillem ve vojenské uniformě. Ve videu uvádějí, že se sám vzdal.

Podle agentury TASS uvedl anonymní představitel DNR, že oba muži budou souzeni za "žoldnéřskou činnost". Podle téhož zdroje oba odmítají spolupracovat s vyšetřovateli. Ruské úřady zatím obvinění oficiálně nepotvrdily.

Britské ministerstvo zahraničí zprávy o obvinění obou mužů ze žoldnéřství odsoudilo. "Odsuzujeme zneužívání válečných zajatců a civilistů k politickým účelům a upozornili jsme na to Rusko," uvedl mluvčí úřadu. "Jsme v neustálém kontaktu s ukrajinskou vládou ohledně jejich případů a plně podporujeme Ukrajinu v jejím úsilí o jejich propuštění," dodal.

Britská nevládní organizace Presidium Network informovala o Healyho zadržení na konci dubna. Zástupci organizace uvedli, že Rusové zadrželi Healyho a dalšího britského dobrovolníka na kontrolním stanovišti jižně od Záporoží. Na Ukrajině se podle nich Briti podíleli na distribuci jídla, zdravotnických potřeb a pomoci při evakuaci civilistů.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Hill byl zajat v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny. Na zveřejněném videu má na sobě maskáče a ruku v ortéze. Říká v něm, že pochází z Plymouthu, se svou partnerkou má čtyři děti a na Ukrajinu odcestoval dobrovolně, aby zemi pomohl.

Další dva Brity, Shauna Pinnera a Aidena Aslina, odsoudil spolu s Maročanem Ibráhímem Sádúnem k trestu smrti soud proruských separatistů na počátku června. Čelili přitom stejným obviněním jako Healy a Hill. Podle britských úřadů působili tito muži na Ukrajině jako příslušníci ukrajinské armády, a proto se na ně vztahují ženevské úmluvy. Ty mimo jiné zakazují, aby byli zajatí vojáci souzeni za obvyklé vojenské činy. Proruští separatisté tvrdí, že Britové bojovali na Ukrajině jako žoldnéři a úmluvy se na ně nevztahují.

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) požaduje, aby Rusko popravě dvou Britů zabránilo. Ruský prezident Vladimir Putin ale v červnu podepsal zákon, podle něhož Rusko nebude v souvislosti s vyloučením z Rady Evropy plnit rozhodnutí ECHR přijatá po 15. březnu letošního roku.

Témata:  Ukrajina Velká Británie věznice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.