Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prověrky Tichomořské flotily se účastní 25.000 vojáků, hlásil Šojgu Putinovi

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Přes 25.000 vojáků, 167 lodí, 12 ponorek, 89 letadel a vrtulníků se účastní mimořádné prověrky ruské Tichomořské flotily, řekl dnes podle agentury Interfax ruský ministr obrany Sergej Šojgu na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem.

Šéf Kremlu podle agentury Reuters reagoval na informace o průběhu cvičení slovy, že Tichomořská flotila je na vysoké úrovni připravenosti a prioritou Moskvy je Ukrajina. Tu Rusko vojensky napadlo loni v únoru.

V pátek 14. dubna ruské agentury informovaly, že tichomořské loďstvo ruského vojenského námořnictva - které sídlí na ruském Dálném východě - bylo kvůli mimořádné prověrce bojeschopnosti flotily uvedeno do plné pohotovosti.

Na záběrech odvysílaných státní televizí Šojgu dnes uvedl, že cvičení flotily zahrnuje "imitaci úderů na nepřátelské námořní skupiny" v Tichém oceánu. "Od 18. dubna přikročíme k závěrečné fázi prověrky, během níž budou lodní úderné skupiny spolu s pobřežními raketovými divizemi cvičit raketové údery s elektronickým odpalováním," řekl Šojgu, podle jehož slov se síly flotily po cvičení vrátí na místa svého stálého rozmístění.

Japonsko dnes podalo Rusku protest proti plánovaným vojenským cvičením, které Moskva hodlá v nadcházejících dnech provést v blízkosti sporných Kurilských ostrovů nedaleko japonského ostrova Hokkaidó, informovala mezitím agentura Reuters. Moskva podle tajemníka japonské vlády informovala Tokio, že ve dnech 18. až 22. dubna uskuteční raketová cvičení v blízkosti ostrovů, o jejichž jižní část vedou Rusko a Japonsko dlouhodobě spor.

Témata:  Sergej Šojgu Ruská armáda Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy