Šéf Kremlu podle agentury Reuters reagoval na informace o průběhu cvičení slovy, že Tichomořská flotila je na vysoké úrovni připravenosti a prioritou Moskvy je Ukrajina. Tu Rusko vojensky napadlo loni v únoru.

V pátek 14. dubna ruské agentury informovaly, že tichomořské loďstvo ruského vojenského námořnictva - které sídlí na ruském Dálném východě - bylo kvůli mimořádné prověrce bojeschopnosti flotily uvedeno do plné pohotovosti.

Na záběrech odvysílaných státní televizí Šojgu dnes uvedl, že cvičení flotily zahrnuje "imitaci úderů na nepřátelské námořní skupiny" v Tichém oceánu. "Od 18. dubna přikročíme k závěrečné fázi prověrky, během níž budou lodní úderné skupiny spolu s pobřežními raketovými divizemi cvičit raketové údery s elektronickým odpalováním," řekl Šojgu, podle jehož slov se síly flotily po cvičení vrátí na místa svého stálého rozmístění.

Japonsko dnes podalo Rusku protest proti plánovaným vojenským cvičením, které Moskva hodlá v nadcházejících dnech provést v blízkosti sporných Kurilských ostrovů nedaleko japonského ostrova Hokkaidó, informovala mezitím agentura Reuters. Moskva podle tajemníka japonské vlády informovala Tokio, že ve dnech 18. až 22. dubna uskuteční raketová cvičení v blízkosti ostrovů, o jejichž jižní část vedou Rusko a Japonsko dlouhodobě spor.

reklama