Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prověrky Tichomořské flotily se účastní 25.000 vojáků, hlásil Šojgu Putinovi

Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Sergej Šojgu, ministra obrany RF
Foto: mil.ru

Přes 25.000 vojáků, 167 lodí, 12 ponorek, 89 letadel a vrtulníků se účastní mimořádné prověrky ruské Tichomořské flotily, řekl dnes podle agentury Interfax ruský ministr obrany Sergej Šojgu na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem.

Šéf Kremlu podle agentury Reuters reagoval na informace o průběhu cvičení slovy, že Tichomořská flotila je na vysoké úrovni připravenosti a prioritou Moskvy je Ukrajina. Tu Rusko vojensky napadlo loni v únoru.

V pátek 14. dubna ruské agentury informovaly, že tichomořské loďstvo ruského vojenského námořnictva - které sídlí na ruském Dálném východě - bylo kvůli mimořádné prověrce bojeschopnosti flotily uvedeno do plné pohotovosti.

Na záběrech odvysílaných státní televizí Šojgu dnes uvedl, že cvičení flotily zahrnuje "imitaci úderů na nepřátelské námořní skupiny" v Tichém oceánu. "Od 18. dubna přikročíme k závěrečné fázi prověrky, během níž budou lodní úderné skupiny spolu s pobřežními raketovými divizemi cvičit raketové údery s elektronickým odpalováním," řekl Šojgu, podle jehož slov se síly flotily po cvičení vrátí na místa svého stálého rozmístění.

Japonsko dnes podalo Rusku protest proti plánovaným vojenským cvičením, které Moskva hodlá v nadcházejících dnech provést v blízkosti sporných Kurilských ostrovů nedaleko japonského ostrova Hokkaidó, informovala mezitím agentura Reuters. Moskva podle tajemníka japonské vlády informovala Tokio, že ve dnech 18. až 22. dubna uskuteční raketová cvičení v blízkosti ostrovů, o jejichž jižní část vedou Rusko a Japonsko dlouhodobě spor.

Témata:  Sergej Šojgu Ruská armáda Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

11:54

Historická dohoda: Německo se vrací na RAF základnu po 80 letech

Britská letecká základna RAF od nynějška bude využívána německým vojenským letectvem, což představuje historickou dohodu mezi oběma národy. Základna, která hrála klíčovou roli během druhé světové války a byla často cílem německých náletů, nyní slouží k novým účelům, a to v rámci zajištění bezpečnosti a vzájemné spolupráce.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy