reklama

Filipínský ministr zahraničí Teodoro Locsin na twitteru potvrdil, že ambasáda USA výpověď formálně přijala. Ukončení dohody podle něj vstoupí v platnost 180 dní od podání oznámení, informovala agentura Reuters.

"Je načase, abychom se začali spoléhat sami na sebe, posílíme naši vlastní obranu a nebudeme se spoléhat na jinou zemi," citoval Duterteho zdůvodnění filipínský prezidentský mluvčí.

Dohoda, podepsaná Washingtonem a Manilou v roce 1998, umožňuje tisícům amerických vojáků pobývat na Filipínách a zasahovat zde v případě humanitární krize. Jednotky obou zemí se zde rovněž každoročně účastní společných cvičení - v říjnu loňského roku například nacvičovaly rychlý zásah v případě krizových situací a přírodních katastrof.

Rodrigo Duterte americké jednotky již dříve obvinil, že na Filipínách provádějí tajné operace. V pondělí například prohlásil, že Spojené státy v jeho zemi skladují jaderné zbraně. Přítomnost americké armády podle něj navíc z Filipín činí potenciální cíl agrese.

O výhodách amerických jednotek jsou naopak přesvědčeni filipínští ministři obrany a zahraničí, kteří při slyšení v Senátu minulý týden přítomnost amerických vojáků chválili. Odchod jednotek jenom podpoří agresi Číny ve sporném Jihočínském moři, jehož část si kromě Pekingu a Manily nárokují také další státy jihovýchodní Asie, domnívá se Locsin.

reklama