Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil se svým kubánským protějškem Miguelem Díazem-Canelem. Výměna názorů se týkala bilaterální obchodní, hospodářské a investiční spolupráce, uvedl Kreml podle agentury Interfax. Oba prezidenti také hovořili o "další koordinaci kroků obou zemí na mezinárodní scéně v souladu s principy strategického partnerství a tradicemi přátelství a vzájemného pochopení", dodalo komuniké.
Kubánský prezident poděkoval Putinovi za ruskou humanitární pomoc, včetně pomoci v boji proti šíření nákazy koronavirem.
Interfax v souvislosti s telefonátem prezidentů připomněl, že v polovině ledna náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v odpovědi na dotaz ohledně případného rozmístění ruských raket na Kubě a ve Venezuele v případu ztroskotání rozhovorů se Západem o bezpečnostních zárukách řekl, že nechce "nic potvrzovat ani vylučovat". NATO poté upozornilo, že vyslání ruských raket do tohoto regionu by mohlo znepokojit některé členské státy, a poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan slíbil rozhodnou reakci Washingtonu na takový krok Moskvy. Později ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo údiv nad takovou "hysterií"; Rjabkov podle něj prostě nechtěl přímo odpovědět na otázku ohledně případných ruských záměrů na Kubě a ve Venezuele.
Sám Rjabkov na počátku minulého měsíce varoval, že růst napětí mezi Ruskem a USA kvůli Ukrajině může vést k opakování kubánské krize z roku 1962 mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, která se týkala rozmístění sovětských raket na Kubě. Tato krize přivedla svět na pokraj jaderné války. "Víte, může k tomu dojít," řekl Rjabkov 9. prosince podle agentury TASS. "Jestli, jak se říká, soudruzi z druhé strany nechápou a vše bude pokračovat tak, jak to je, můžeme se podle logiky vývoje událostí najednou probudit a ocitnout se v něčem podobném. Bude to celkově selhání diplomacie, selhání zahraniční politiky. Ale stále je čas pokusit se dosáhnout dohody na zdravém základě," prohlásil náměstek šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.
Karibská krize propukla v roce 1962, kdy Moskva odpověděla na rozmístění amerických raket v Turecku vysláním svých střel na Kubu. USA pak zahájily námořní blokádu Kuby, kterou ukončily, když Moskva slíbila rakety stáhnout; USA se zavázaly nezaútočit na Kubu a odstranit rakety z Turecka.
Témata: Kuba, Vladimír Putin
Související
7. listopadu 2024 10:09
23. července 2022 16:13
10. května 2022 21:38
7. května 2022 21:58
7. května 2022 7:58
4. ledna 2022 21:01