Putin podle agentury TASS vyčetl Západu, že zřeknutí se normální spolupráce s Ruskem, včetně zřeknutí se části ruské ropy, plynu a uhlí, postihlo miliony Evropanů a vyvolalo "skutečnou energetickou krizi", jejíž důsledky cítí i Spojené státy, a bezprecedentní inflaci v západních zemích.

Prezident zároveň připustil, že i Rusko se kvůli tomu potýká s problémy. Současně ale upozornil, že zemi se tak otvírají alternativní možnosti a nové příležitosti.

"Pokud jde o ruskou ropu, plyn a uhlí, můžeme zvětšit jejich spotřebu na domácím trhu, stimulovat důkladné zpracování surovin a také zvýšit dodávky energetických surovin do jiných částí světa, tam, kde jsou skutečně zapotřebí," řekl.

Zdůraznil, že k vyřešení tohoto problému je nutné rozvíjet dopravní koridory, včetně železnice vedoucí polárními končinami.

"Arktická stavba na této magistrále má začít ještě letos. Obracím na to pozornost vlády, ruských drah, Gazpromu a dalších společností podílejících se na projektu - a to je přímý rozkaz a podle toho k tomu přistupujte," prohlásil Putin podle TASS.

Zmiňovaná železnice měla být podle dřívějších plánů a projektů dokončená již v příštím roce, ale ve skutečnosti její stavba ještě nezačala. List Kommersant minulý měsíc napsal, že ruská vláda se chystá celý projekt odložit kvůli zhoršení ekonomické situace v důsledku vojenské operace na Ukrajině a západních sankcí.

Putin nyní zdůraznil, že uvedení severské železnice do provozu ulehčí břímě přepravy nákladů po Transsibiřské magistrále a Bajkalsko-amurské magistrále. "To je zásadně důležitě z hlediska přeorientování našich základních vývozních komodit na východ," prohlásil s tím, že po zmíněné magistrále v Amurské oblasti nyní "jede vlak každých pět minut".

Spojené státy, Kanada, Británie a Austrálie zakázaly dovoz ruské ropy v reakci na ruskou invazi na Ukrajině, zatímco Evropská unie zůstává v této otázce rozdělena, připomněla agentura Reuters. Dodala, že tradiční klienti omezují ruské dodávky, a tak nutí Rusko omezovat těžbu. Moskva je nyní připravena prodávat ropu a ropné produkty "spřáteleným zemím v jakémkoli cenovém rozpětí", řekl dnes listu Izvestija ministr energetiky Nikolaj Šulginov.

Rusko tvrdí, že jeho cílem je demilitarizovat a "denacifikovat" Ukrajinu v operaci, která narazila na tvrdý odpor ukrajinských sil a vyvolala rozsáhlé západní sankce.