Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin navrhl příměří na Ukrajině. Nikoliv však Kyjevu, ale Washingtonu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident přišel přes zprostředkovatele s návrhem příměří na Ukrajině, který však Američané odmítli, tvrdí tři ruské zdroje agentury Reuters. Američané popřeli jakýkoliv oficiální kontakt s Moskvou v otázce zastavení bojů. Washington o něm nehodlá jednat bez Kyjeva.

Putin podle agentury v loňském roce signalizoval Washingtonu, že je připraven zvážit příměří na Ukrajině. Konflikt by se zmrazil na současných liniích, Moskva by se tedy nevzdala žádného z okupovaných ukrajinských území. Kreml použil jako prostředníky například arabské partnery.

"Kontakty s Američany vyšly naprázdno," uvedl jeden z ruských zdrojů Reuters, zatímco podle dalšího bylo Rusům z americké strany sděleno, že neproběhnou žádná jednání bez účasti Ukrajinců. USA nevedly s Ruskem žádné zákulisní rozhovory za zády Kyjeva, reagoval nejmenovaný americký představitel. Nedošlo podle něj ani k neoficiálním kontaktům přes prostředníky.

Ruské zdroje nicméně hovoří o tom, že Putinův návrh byl tlumočen do Washingtonu, kde následovaly diskuze za účasti bezpečnostního poradce Bílého domu Jakea Sullivana, ředitele CIA Billa Burnse a šéfa diplomacie Antonyho Blinkena. Sullivan měl následně v lednu telefonovat s poradcem ruského prezidenta Jurijem Ušakovem a říct mu, že o příměří se bavit nebude.

Podle informátorů z Ruska zřejmě Američané nevěřili Putinovi, že byl ohledně návrhu příměří upřímný. "Ale on byl a je - je připraven jednat o příměří. Ale stejně tak je připraven bojovat tak dlouho, jak bude třeba," řekl jeden ze zdrojů.

Od ruského vpádu na Ukrajinu uplynou příští týden o víkendu dva roky. Plnohodnotná invaze započala 24. února 2022.

Témata:  Vladimír Putin válka na Ukrajině Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy