Během pouhých pár dní se Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa proměnily ve spojence Ruska a noční můru pro Ukrajince i Evropany.
Trumpovi stačilo pouhých sedm dní, aby podkopal ukrajinské naděje na spravedlivý mír a otřásl transatlantickým spojenectvím. Podle serveru Politico si evropští lídři stále jasněji uvědomují, že se geopolitická realita změnila – a že Spojené státy jednají s Evropou stále skeptičtěji, ne-li přímo nepřátelsky.
Ve čtvrtek ráno se nad Evropou stále vznáší dozvuky šoku poté, co Trump den předtím označil Ukrajinu za viníka války s Ruskem – tedy za strůjce invaze, kterou Rusko rozpoutalo v únoru 2022. Reportér Politico zachytil bezprostřední reakci nejmenovaného vysoce postaveného britského úředníka na Trumpova slova o ukrajinské vině. Když se o nich dozvěděl, jediným slovem pronesl: „Ježíši.“
Jiný evropský diplomat se do Trumpovy politiky opřel velice tvrdě. „Nyní máme spojenectví mezi ruským prezidentem, který chce zničit Evropu, a americkým prezidentem, který chce Evropu také zničit. Transatlantické spojenectví skončilo,“ varoval anonymně.
Během úterního jednání mezi americkou a ruskou delegací v Saúdské Arábii se obě strany zabývaly problematickými body ve vzájemných vztazích, včetně sankcí uvalených na Moskvu kvůli její nelegální válce. Současně diskutovaly o možnostech budoucí spolupráce v oblasti energetiky a investic, a to v době, kdy Evropská unie schválila další kolo sankcí proti Rusku.
V Bruselu začíná sílit přesvědčení, že USA již nejsou na straně Evropy. Proevropské strany v Evropském parlamentu proto vydaly společné prohlášení, v němž zdůraznily, že EU se nemůže nadále plně spoléhat na Spojené státy při obraně svých hodnot a zájmů. Podle nich je nutné urychleně posílit vlastní obranu prostřednictvím větších výdajů na armádu a intenzivnější podpory Ukrajiny.
Ne všichni jsou ale připraveni tuto změněnou realitu přijmout. Mezi stranami blízkými Trumpově politice, jako je například italská premiérka Giorgia Meloniová a její strana Bratři Itálie, se objevily neshody. Zástupci Evropských konzervativců a reformistů, kam Meloniová patří, odmítli podepsat společné prohlášení s tím, že nesouhlasí s formulací hodnocení USA. „Nyní je čas na klidný a rozvážný dialog zaměřený na pragmatická řešení,“ uvedl mluvčí skupiny.
EU musí převzít iniciativu
Francouzský prezident Emmanuel Macron včera svolal další setkání evropských lídrů. „Stojíme na straně Ukrajiny a převezmeme plnou odpovědnost za zajištění míru a bezpečnosti v Evropě. To je základním zájmem Francie a já jsem jeho garantem,“ zdůraznil.
„Sdílíme i cíl, který má prezident Trump: ukončit ruskou agresivní válku, která trvá již téměř tři roky. Naše úsilí o mír bude pokračovat v souladu s následujícími zásadami, které jsou v našem vlastním zájmu. Ukrajina musí být vždy zahrnuta a její práva musí být respektována. Mír musí být trvalý a doprovázený pevnými a důvěryhodnými zárukami. Musí být zohledněny bezpečnostní zájmy Evropanů,“ shrnul.
Evropští lídři jsou podle něj ve shodě o navýšení výdajů na obranu a bezpečnost. „Rozhodnutí budou přijata v nadcházejících dnech a týdnech,“ poznamenal.
Souhlasil s ním například český europoslanec Jan Farský (STAN). „Tohle je cesta. Postavit koalici na pomoc Ukrajině bez plné závislosti na Trumpovi. Dát prostě konkurenční nabídku k Trumpovu vydírání a útokům. Převzít iniciativu. Dát Ukrajině šanci. Byznys podle Trumpa. Když bude nahraditelný, bude i Trump jednat. Dokud tohle nepocítí, bude s námi i Ukrajinou vláčet. Ano, ztratili jsme hromadu času, ano, nebude to jednoduché. Ale musíme to udělat. Trump (ani Putin) nám na výběr nedává,“ shrnul.
Témata: Donald Trump, Vladimír Putin, Rusko, USA, válka na Ukrajině
Související
20. února 2025 21:06
20. února 2025 8:25
19. února 2025 21:53
19. února 2025 18:01
19. února 2025 14:04