Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada Evropy vyzvala Polsko, aby lépe chránilo ženy před znásilněním

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto trestného činu ve svých zákonech. Vyzvala k tomu dnes Rada Evropy, podle jejíhož hodnocení má Varšava přes některá zlepšení stále nedostatky v boji proti sexuálnímu násilí. Polské úřady podle ní mají zlepšit i péči o oběti násilných činů či komunikaci s organizacemi hájícími práva žen.

Rada Evropy (RE) je mezinárodní organizace sdružující téměř pět desítek zemí, která dohlíží mimo jiné na dodržování lidských práv ve svých členských státech. Přístup polských úřadů zkoumala při hodnocení toho, jak země dodržuje takzvanou Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Nedostatky má podle rady Varšava především v právním vymezení znásilnění. Místo toho, aby za něj polské soudy považovaly všechny sexuální akty bez souhlasu obou stran, chápou tak jen činy za použití síly. To podle zprávy znesnadňuje potrestání násilníků.

"Pokud nebude definice znásilnění v trestním právu založena na souhlasu, budou státní zástupci stále upouštět od obžaloby v případech, kdy není zpochybňován sexuální akt, ale souhlas ano," konstatovala RE v tiskové zprávě.

Podle rady však není Polsko jedinou zemí s problémovým vymezením znásilnění. Ze 17 dosud zkoumaných zemí jej jako čin bez oboustranného souhlasu definují jen Belgie, Švédsko a Malta. V Česku se znásilněním rozumí čin, kdy pachatel donutí oběť násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy k pohlavnímu styku, nebo k takovému činu zneužije bezbrannosti oběti.

Rada EU naproti tomu ocenila dílčí polská zlepšení v boji proti domácímu násilí. Patří mezi ně například nedávné zavedení soudních příkazů dočasně znemožňujících pachatelům přiblížit se k domu své rodiny.

Polsko úmluvu ratifikovalo v roce 2015. Loni však politici konzervativní vlády začali diskutovat o tom, že od smlouvy, která je podle některých z nich příliš liberální, země odstoupí.

Témata:  Polsko EU znásilnění

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.