Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko, stejně jako Česko, zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakouská policie
Rakouská policie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Rakousko od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem. Informoval o tom dnes mluvčí rakouského ministerstva vnitra. Podle Vídně jde o reakci na krok České republiky, která v pondělí ohlásila dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli nelegální migraci.

Kontroly, které zavádí Rakousko, mají rovněž platit od půlnoci ze středy na čtvrtek, tedy od stejného okamžiku jako na hranicích mezi Českem a Slovenskem. Ministr vnitra Gerhard Karner stanici Ö1 řekl, že Rakousko tak chce předejít tomu, aby převaděči obcházeli kontroly na českých hranicích cestou přes Rakousko.

"Máme už rozsáhlá opatření na hranicích s Maďarskem a Slovinskem. Nyní bude policie kontrolovat i hranici se Slovenskem. Musíme být rychlejší než převaděči. Hlavním cílem je boj s organizovaným převaděčstvím," řekl Karner. Podle něj se policisté zaměří hlavně na vozidla, která podle jejich zkušeností migranty často převážejí - což jsou zejména bílé dodávky.

Česká vláda rozhodla o zavedení hraničních kontrol se Slovenskem v pondělí, v první fázi mají trvat deset dní. Podle ní jde o způsob, jak bojovat s nelegální migrací. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dnes řekl, že kontroly na hranicích nepovažuje za správnou cestu. Podle něj by se měly chránit vnější hranice schengenského prostoru, nikoli ty vnitřní. Slovenská opozice i média zavedení kontrol interpretují jako selhání ministra vnitra Romana Mikulce.

Rozhodnutí Česka zavést kontroly na hranicích dnes kritizoval i slovenský premiér Eduard Heger, který naznačil, že problém je v zajištění ochrany vnějších hranic schengenského prostoru volného pohybu osob v Maďarsku. Mikulec navrhl pomoc Maďarsku se zajištěním jeho vnější hranic a v této souvislosti chce jednat se sousedními zeměmi.

Rakouský kancléř Karl Nehammer dnes řekl, že se příští týden setká s maďarským prezidentem Viktorem Orbánem a srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, aby s nimi projednal otázku migrace. "Státy to nedělají kvůli sobě, ale kvůli boji proti organizovanému zločinu a pašování a kvůli snížení tlaku z hranic," prohlásil Nehammer.

Od začátku června do začátku minulého týdne zajistila policie v České republice téměř 9500 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 1330. Drtivá většina migrantů má podle českého ministerstva vnitra syrský původ, nepřichází ale přímo ze Sýrie, nýbrž z Turecka. Jde podle něj o celoevropský problém, do Rakouska například přicházejí tisíce lidí denně, přičemž je cílovou zemí, ne jen tranzitní.

V Rakousku migranti do konce letošního srpna podali přes 56.000 žádostí o azyl. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to nárůst skoro o 200 procent, uvedla agentura APA. Podle ní jde většinou o žádosti od lidí, kteří nemají na azyl v Rakousku nárok. Nejčastěji jde o obyvatele Indie, Pákistánu, Maroka a Tuniska.

Témata:  Rakousko policie Rakousko Slovensko hranice

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.