Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko si stěžuje Srbsku a Ukrajině kvůli informacím o nákladu ve spadlém letadle

Letadla, ilustrační fotografie.
Letadla, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Řecko dnes protestovalo proti postupu Srbska a Ukrajiny v souvislosti se sobotní leteckou havárií v severním Řecku. Atény si stěžují, že nebyly včas informovány o vojenském nákladu a cílové destinaci zříceného letadla. Informovaly o tom list Kathimerini a agentura Reuters.

Řecký velvyslanec v Bělehradě dostal podle médií za úkol podat stížnost tamnímu ministerstvu zahraničí. Řecké ministerstvo zahraničí mezitím podalo stížnost ukrajinskému velvyslanci v Aténách, sdělil řecký diplomatický zdroj.

Letadlo Antonov An-12 v sobotu večer vzlétlo z letiště v srbském městě Niš, přičemž konečnou destinací měl být po několikerém mezipřistání Bangladéš. Nedlouho po startu se stroj kvůli závadě motoru zřítil u řeckého města Kavala, zemřelo všech osm členů ukrajinské posádky.

Podle vyjádření srbského ministra obrany Nebojši Stefanoviče letoun převážel 11,5 tuny minometné munice. Trvalo však několik hodin, než o tom srbská strana Řeky informovala, a na místě proto panoval zmatek. Ještě hodiny po zřícení letadla se ozývaly výbuchy a šířil se štiplavý dým. Dva hasiči byli převezeni do nemocnice s dýchacími potížemi.

Záchranné složky se musely zcela stáhnout a obyvatelé byli vyzváni, aby nevycházeli z domů a nechali zavřená okna. Dlouho totiž nebylo jasné, co bylo na palubě letadla. Přivolaní experti z protichemické jednotky byli teprve během neděle schopni vyloučit přítomnost toxických látek. Na místě i dnes pracují pyrotechnici.

Letoun patřil ukrajinské letecké společnosti. Ta i ukrajinské ministerstvo zahraničí potvrdily, že všech osm obětí nehody byli Ukrajinci.

Témata:  letectví a letadla Řecko Srbsko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.