Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko si stěžuje Srbsku a Ukrajině kvůli informacím o nákladu ve spadlém letadle

Letadla, ilustrační fotografie.
Letadla, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Řecko dnes protestovalo proti postupu Srbska a Ukrajiny v souvislosti se sobotní leteckou havárií v severním Řecku. Atény si stěžují, že nebyly včas informovány o vojenském nákladu a cílové destinaci zříceného letadla. Informovaly o tom list Kathimerini a agentura Reuters.

Řecký velvyslanec v Bělehradě dostal podle médií za úkol podat stížnost tamnímu ministerstvu zahraničí. Řecké ministerstvo zahraničí mezitím podalo stížnost ukrajinskému velvyslanci v Aténách, sdělil řecký diplomatický zdroj.

Letadlo Antonov An-12 v sobotu večer vzlétlo z letiště v srbském městě Niš, přičemž konečnou destinací měl být po několikerém mezipřistání Bangladéš. Nedlouho po startu se stroj kvůli závadě motoru zřítil u řeckého města Kavala, zemřelo všech osm členů ukrajinské posádky.

Podle vyjádření srbského ministra obrany Nebojši Stefanoviče letoun převážel 11,5 tuny minometné munice. Trvalo však několik hodin, než o tom srbská strana Řeky informovala, a na místě proto panoval zmatek. Ještě hodiny po zřícení letadla se ozývaly výbuchy a šířil se štiplavý dým. Dva hasiči byli převezeni do nemocnice s dýchacími potížemi.

Záchranné složky se musely zcela stáhnout a obyvatelé byli vyzváni, aby nevycházeli z domů a nechali zavřená okna. Dlouho totiž nebylo jasné, co bylo na palubě letadla. Přivolaní experti z protichemické jednotky byli teprve během neděle schopni vyloučit přítomnost toxických látek. Na místě i dnes pracují pyrotechnici.

Letoun patřil ukrajinské letecké společnosti. Ta i ukrajinské ministerstvo zahraničí potvrdily, že všech osm obětí nehody byli Ukrajinci.

Témata:  letectví a letadla Řecko Srbsko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.