Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Remdesivir zajištěn pro půl milionu pacientů. Evropská komise podepsala další smlouvu

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Evropská komise podepsala další smlouvu s americkou firmou Gilead na dodávku léku remdesivir, který by měl stačit k léčbě až 500.000 pacientů s nemocí covid-19. Lék bude k dispozici všem členským zemím Evropské unie, Británii a několika dalším státům podílejícím se na společných nákupech prostředků proti koronaviru. Oznámila to dnes exekutiva EU.

Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu; podle letošních studií ale preparát pomáhá i při zotavování z nemoci covid-19.

EK ho jako první lék na tuto nemoc podmínečně povolila v červenci poté, co to po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila Evropská léková agentura (EMA). Povolen je pro pacienty starší 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku.

We have signed a joint procurement agreement with @GileadSciences to secure access to Remdesivir for up to 500,000 patients in need.This agreement will empower 36 countries across Europe to access vital equipment and medicines against the #coronavirus.#StrongerTogether

— European Commission ?? (@EU_Commission) October 8, 2020

Komise již v létě dohodla s americkou společností dodávku pro přibližně 33.000 pacientů a nyní by jejich počet měl přesáhnout půl milionu.

"Prostřednictvím společných nákupů umožňujeme zemím celé Evropy spojit síly a získat přístup k zásadním léčebným prostředkům," uvedla dnes eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová k systému, který Brusel rozjel na jaře v reakci na koronavirovou pandemii. V jeho rámci mohou členské země za příznivé ceny získat léky, ochranné prostředky či plicní ventilátory.

Evropská komise dnes rovněž informovala o uzavření smlouvy s firmou Johnson&Johnson, která zajistí členským zemím nákup 200 milionů dávek momentálně testované vakcíny proti covidu-19. Na stejné množství bude mít EU díky kontraktu předkupní právo.

Brusel již dříve uzavřel smlouvy s dalšími výrobci AstraZeneca a Sanofi a GSK, díky čemuž má unie zajištěnu možnost zakoupit více než miliardu dávek poté, kdy úspěšně skončí testování vakcín. "Další dohody budou následovat," přislíbila dnes Kyriakidisová s odkazem na probíhající jednání s několika dalšími výrobci.

V rámci předběžných jednání se hovoří o dalších stovkách milionů dávek, které by měly být k dispozici jak členským zemím, tak chudším mimoevropským státům, jimž je EK poskytne. Výrobci většinou odhadují termín jejich uvedení na trh od konce letošního roku do poloviny roku příštího, v závislosti na úspěchu testování.

Témata:  remdesivir koronavirus (coronavirus) COVID-19 Evropská komise (EK) EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.