Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řež v Paříži: "Černé vesty" rozpoutaly střety s policií, desítky zatčených

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrhnul protest za ochranu klimatu v Paříži poté, co se do něj odpoledne zapojila asi tisícovka radikálů z řad krajní levice či patřících k hnutí takzvaných žlutých vest. Radikálové nejen vyvolávali střety s policií, ale také stavěli barikády a zapalovali odpadkové koše i motorky. Poničeny byly dva obchody i zastávky městské dopravy.

Policie vyzvala pokojné protestující, aby se od násilníků distancovali. Ekologické sdružení Greenpeace pak účastníkům ekologického protestu vzkázalo, aby pochod raději kvůli násilnostem opustili. Podle nezávislého institutu Occurence se dnešního klimatického protestu v Paříži zúčastnilo 15.200 lidí, organizátoři hovoří o 38.000.

Ve francouzské metropoli se dnes koná hned několik demonstrací. Nejprve se uskutečnil protest právě protivládního hnutí žlutých vest, poté následovaly demonstrace odborů nespokojených s návrhem důchodové reformy a ekologických aktivistů. K těm se ale připojili i radikální účastníci předchozích protestů, mezi nimi i anarchisté z radikální skupiny Černý blok.

#Acte45 #GiletsJaunes #YellowVests situation tendue!tensed situation today... pic.twitter.com/Wjh31pCthC

— A.D (@AD12369002) September 21, 2019

"Mezi účastníky klimatického pochodu se vytváří černý blok," uvedla policie na adresu maskovaných radikálů. "Prosím, distancujte se od násilných skupin a nechte policii, aby mohla zasáhnout," napsala pařížská policie na twitteru a varovala, že při svém zásahu použije slzný plyn.

K večeru policie oznámila, že zadržela 163 osob, 99 z nich je ve vazbě. Téměř 400 lidí pak dostalo pokutu 135 eur (asi 3500 Kč) za protest v zakázané oblasti. Kvůli demonstracím bylo v Paříži nasazeno přes 7500 policistů. Uzavřeno bylo rovněž 30 stanic metra, informovala agentura Reuters.

S ohledem na napětí, které během protestu panovalo, francouzská pobočka hnutí Greenpeace vyzvala protestující, aby raději demonstraci opustili. Odsoudila rovněž použití granátů se slzným plynem proti demonstrantům a rodinám, kteří protestovali pokojně. "Podmínka, že půjde o nenásilný pochod, nebyla splněna," uvedla nevládní organizace na twitteru.

Již dopoledního se protestu hnutí takzvaných žlutých vest ve francouzské metropoli zúčastnilo jen několik stovek lidí. Policie proti demonstrantům navíc okamžitě zasahovala, jelikož se sešli na místech, kde úřady dočasně zakázaly shromažďování. Pořádkové síly při zásazích použily slzný plyn a zatkly desítky lidí.

"Žluté vesty" organizují sobotní protesty už téměř rok, v posledních měsících však hnutí proti ekonomickým nerovnostem výrazně ztratilo na síle.

Kolem jedné hodiny odpoledne se začala řada příslušníků žlutých vest přesouvat na druhou stranu Seiny na plánovanou a povolenou manifestaci za ochranu klimatu. Řada z nich byla podle lidí na místě rozčilená, že jim policie neumožnila dopoledne demonstrovat.

Poblíž Invalidovny se odpoledne konala také manifestace proti vládnímu plánu důchodové reformy, kterou svolala odborová organizace Force ouvrière.

Kvůli sérii demonstrací a protestů platí v Paříži mimořádná bezpečnostní opatření. Ve městě se přitom tento víkend konají také Dny evropského dědictví, při nichž obvykle desetitisíce lidí navštěvují jindy nepřístupné památky a vládní budovy. Řada institucí však vzhledem k protestům svoje dveře dnes neotevřela. Kvůli protestům zůstala ochromena i doprava.

Témata:  demonstrace v Paříži extremismus Greenpeace Francie policie Francie

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.