reklama

"Žluté vesty" organizují sobotní protesty už téměř rok, v posledních měsících však hnutí proti ekonomickým nerovnostem výrazně ztratilo na síle.

První demonstranti, z nichž měl na sobě málokdo charakteristickou žlutou dopravní vestu, se dnes sešli na náměstí Madeleine kolem deváté hodiny. Policie je vzhledem k zákazu shromažďování okamžitě začala vyzývat k odchodu. Na svém twitterovém účtu přitom zveřejnila obrázky zabavených předmětů, mezi nimiž bylo i několik benzinových kanystrů či autobaterie.

Demonstranti se po zásahu policie, při kterém použila i slzný plyn, rozutekli do okolních ulic a do budovy nádraží Saint-Lazare, odkud se je pořádkové síly následně snažily vyhnat. Malé skupinky demonstrantů se poté snažily dostat na třídu Champs-Élysées, jež vede k Vítěznému oblouku. Tam ovšem dnes rovněž platí zákaz demonstrací, policisté proto protestující ze třídy vyháněli.

Kolem jedné hodiny se začala řada příslušníků žlutých vest přesouvat na druhou stranu Seiny na plánovanou a povolenou manifestaci za ochranu klimatu. Řada z nich byla podle lidí na místě rozčilená, že jim policie neumožnila dopoledne demonstrovat. Jeden z pořadatelů pochodu za klima je přivítal, ale připomněl, že si přeje nenásilný pochod. Podle novináře listu Le Monde přítomného na místě se na začátku klimatického pochodu sešlo dohromady asi 3000 lidí.

Podle deníku Le Parisien však nepovolené demonstrace žlutých vest v okolí Vítězného oblouku dále pokračují a zasahuje proti nim policie.

Poblíž Invalidovny odpoledne také začala manifestace proti vládnímu plánu důchodové reformy, kterou svolala odborová organizace Force ouvrière.

V Paříži dnes kvůli sérii demonstrací a protestů platí mimořádná bezpečnostní opatření, k zajištění veřejného pořádku je ve francouzské metropoli nasazeno 7500 tisíce policistů.

Ve městě se přitom tento víkend konají také Dny evropského dědictví, při nichž obvykle desetitisíce lidí navštěvují jindy nepřístupné památky a vládní budovy. Řada institucí však vzhledem k protestům svoje dveře dnes neotevře, výjimečně jsou naopak uzavřena některá muzea.

Ochromena je také hromadná doprava, úřady uzavřely řadu stanic metra a příměstských vlaků.

Ministerstvo vnitra se obává opakování násilností a ničení majetku. Manifestace se proto nesmějí konat na třídě Champs-Élysées, v okolí parlamentu a sídla prezidenta, Eiffelovy věže a u chrámu Notre-Dame a ve Vincenneském a Bouloňském lesíku.

Loading...

1 komentář (Poslední 21.09. 22:06) Napište svůj názor

reklama