Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

RKI registruje v Německu 41.129 nových případů koronavirové infekce

Německo, ilustrační foto
Německo, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Institut Roberta Kocha (RKI) registruje v Německu za poslední den 41.129 nových případů koronavirové infekce, ale čísla jsou neúplná, upozorňuje agentura DPA. Před týdnem RKI hlásil 67.501 nových případů nákazy. Sedmidenní incidence podle údajů RKI z dnešního rána znovu klesla na 1424,6 infikovaných na 100.000 obyvatel. Ještě před týdnem činila tato hodnota 1700,6.

Při posuzování čísel je třeba zohlednit skutečnost, že jednotlivé spolkové země nedodávají data každý den, nebo hlásí neúplné údaje. O víkendu to byly například Bádensko-Württembersko, Dolní Sasko a Braniborsko. Dodatečně hlášená čísla se pak projeví v následujících dnech. Experti navíc předpokládají, že mnoho případů není vůbec zachyceno kvůli přetíženým zdravotním úřadům a také proto, že ne všichni infikovaní si nechají udělat PCR test.

V celém Německu, které má na 83 milionů obyvatel, bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 23 nových úmrtí souvisejících s covidem-19. Před týdnem RKI evidoval 20 nově zemřelých.

Od začátku pandemie RKI eviduje 21,668.667 prokázaných případů infekce virem SARS-CoV-2, kolem 17,156.600 zotavených a 132.056 zemřelých.

V Německu na konci minulého týdne padla většina zbylých protiepidemických opatření. Až na výjimky už neplatí karanténní nařízení a skončily i roušky v obchodech. Výjimkou jsou Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko, které se prohlásily za ohniska infekce.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Německo

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy