Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ropu, kterou Evropané nechtějí, pošle Rusko do Asie, řekl místopředsedy vlády

Ropa
Ropa
Foto: Pixabay

Ropu, kterou evropské země nechtějí, bude Rusko posílat do Asie a dalších regionů. Řekl to dnes místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Dodal, že Evropané si budou muset najít jiné, dražší dodavatele. Evropská unie zavedla proti Rusku sankce za jeho únorovou invazi na Ukrajinu. Mnoho odběratelů ruské ropy si ji následně odmítalo převzít, což přispělo k poklesu těžby suroviny v Rusku.

Evropa se snaží ukončit svou závislost na ruských energiích. Ve středu zveřejnila Evropská komise (EK) plán za 210 miliard eur (5,2 bilionu Kč), který by měl pomoct dosáhnout tohoto cíle do roku 2027 a zároveň urychlit přechod k obnovitelným zdrojům.

Do Evropy denně proudí asi čtyři miliardy barelů ruské ropy, řekl Novak. Rusko je podle něj nyní připravenou tyto dodávky přesměrovat. V dubnu byla těžba v Rusku asi o jeden milion barelů denně nižší, v květnu ale vykazuje růst o 200.000 až 300.000 barelů denně a příští měsíc se počítá s dalším růstem.

Novak zdůraznil, že těžba v Rusku se postupně obnovuje. Země bude podle něj schopna nalézt nové vývozní trhy, protože její zdroje energie jsou konkurenceschopné.

Část ropy od Ruska nakupuje Indie, která se rozhodla k západním sankcím namířeným proti Moskvě nepřipojit. Největší demokracie světa ale Rusko přiměla, aby jí dalo nižší cenu a tohoto rabatu se nechce vzdát. Indie je po Spojených státech a Číně třetím největším dovozcem ropy na světě. Ruská ropa v Indii zatím tvoří jen velmi malou část ropného mixu.

Podle dnešních informací agentury Bloomberg vyjednává Čína s Ruskem o nákupu levné ruské ropy do svých strategických rezerv. Pro asijskou zemi to představuje příležitost, jak levně doplnit své rozsáhlé strategické zásoby.

"Ruská ropa – typu Ural či Sokol – se obchoduje třeba s třetinovou slevou oproti severomořské ropě Brent, jejíž cena představuje světový standard," poznamenal ve svém dnešním komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Kovanda poznamenal, že Čína může i díky nákupu levné ruské ropy vytvářet citelný tlak na zmírňování inflace u sebe doma. "Vítězem střetu mezi Západem a Ruskem tak i proto může být právě ona," konstatoval ekonom.

Témata:  ropa Rusko

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2024 15:43

Ruská armáda postupuje. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky

Listopad se stal pro Ukrajinu měsícem s největšími územními ztrátami od září 2022. Podle analýzy Institutu pro studium války (ISW) ztratila Ukrajina během listopadu oblast o velikosti přibližně 1 202 čtverečních kilometrů, což odpovídá rozloze města New York, uvedl server The Guardian

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy