Podle Aleinika bylo důvodem k zavedení hraničních kontrol zabránění vstupu státních příslušníků třetích zemí do Běloruska před uplatněním mezivládní dohody o vzájemném uznávání víz. Aktivisté bojující za lidská práva se ale domnívají, že hraniční kontroly se zaměřují na ruské muže, kteří se snaží vyhnout mobilizaci do tamní armády.

Aleinik dodal, že kontroly lidí překračujících bělorusko-ruskou hranici provádějí běloruští pohraničníci v úzké spolupráci se svými ruskými protějšky. "Není to skutečná kontrola, je to spíše monitorování situace na hranici," řekl Aleinik novinářům v Moskvě.

Kontroly na hranicích začaly 5. května, ale běloruské úřady to pžiznaly až ve středu, kdy ruský ministr pro digitální rozvoj Mayut Šadajev uvedl, že je potřeba zavést jednotnou databázi osob způsobilých pro vojenskou službu.

Podle nových ruských zákonů, které byly podepsány minulý měsíc, je každému, komu bylo doručeno elektronické předvolání, zakázáno opustit zemi předtím, než se dostaví na příslušné úřady. Do Běloruska už přitom ve snaze vyhnout se mobilizaci utekly tisíce Rusů.

Nejznámější je případ Alexeje Moskaljova, jehož dcera nakreslila ve škole "protiválečný" obrázek. Utečenec z Ruska byl v březnu zadržen v Minsku a později vydán do Ruska, kde ho za onen obrázek odsoudili na dva roky vězení.

Všechny hraniční kontroly mezi Ruskem a Běloruskem byly zrušeny v roce 1995. Rusko a Bělorusko mají alianční dohodu, podle které Kreml dotuje běloruskou ekonomiku prostřednictvím půjček a diskontované ruské ropy a plynu. Rusko již dříve používalo Bělorusko jako odrazový můstek k vyslání vojáků a raket v rámci jeho války proti Ukrajině.
 

reklama