Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko a Írán se v USA perou o ovlivnění voleb. Jak manipulace probíhá v praxi?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Rusko a Írán se snaží ovlivnit americké prezidentské volby. K tomuto závěru došly zpravodajské agentury z USA. Podle NSA a FBI se tito aktéři snaží ovlivnit veřejné mínění prostřednictvím šíření dezinformací a falešného obsahu. Zatímco Rusko by v Bílém domě nejraději vidělo republikána Donalda Trumpa, Írán naopak demokratku Kamalu Harrisovou.

Ruské a jiné skupiny rozpoutaly rozsáhlou dezinformační kampaň „s cílem podkopat důvěru ve volby“. Informoval o tom americký list New York Times s odvoláním na zpravodajské služby. Snahy Moskvy by údajně mohly pokračovat v rozdmýchávání neshod až do potvrzení výsledků voleb začátkem příštího roku.

Před těmito snahami varovala Národní zpravodajská služba (NSA) spolu s Agenturou pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury a FBI. „Zahraniční protivníci v čele s Ruskem provádějí další vlivové operace, jejichž cílem je podkopat důvěru veřejnosti v integritu amerických voleb a rozdmýchat rozpory mezi Američany,“ informovaly americké bezpečnostní agentury v prohlášení.

NSA a FBI už před dvěma týdny varovaly před „povolebním násilím“. To se projevilo už v lednu 2021 v den, kdy měl Kongres potvrdit výsledky voleb a vítězství demokrata Joea Bidena. Tehdy příznivci exprezidenta Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kongresu, načež několik lidí tragicky zahynulo během potyček a tlačenice.

Další „významnou hrozbou zahraničního vlivu“ podle zpravodajských služeb „zůstává Írán“. Teherán se údajně pokoušel kompromitovat Trumpovu kampaň a snažil se krást informace od členů jeho štábu.

Přesto ale zpravodajské služby vnímají jako největší hrozbu právě Moskvu, kterou označily za „nejaktivnější hrozbu“. Americké prezidentské volby jsou pro Rusko mimořádně důležité, neboť rozhodnou o budoucím přístupu Washingtonu k válce na Ukrajině. Nástup Trumpa totiž může zaručit daleko omezenější podporu ukrajinské armádě.

„Nacházíme se ve volebním cyklu s bezprecedentním množstvím dezinformací, včetně dezinformací agresivně šířených a posilovaných našimi zahraničními protivníky ve větším měřítku než kdykoli předtím,“ popsala šéfka NSA Jen Easterlyová.

NSA nyní má aktivní volební operační středisko – stejně jako FBI. A zatím se zdá, že průběh voleb je bezpečný. „Nevidíme žádné důkazy o aktivitách, které by mohly mít podstatný vliv na výsledek prezidentských voleb,“ uvedla.

Podle zpravodajských služeb namísto toho, aby se Moskva či Teherán angažovaly přímo v procesu volby, raději se zaměří na ovlivnění hlasování šířením nepravdivých informací o kandidátech a podkopání důvěry ve volby.

Agentura pro kybernetickou bezpečnost uznala, že o různých dezinformací a falešném obsahu ví. „Víme, že jich můžeme očekávat víc, když jdeme do zítřka, během zítřka a ve dnech po volbách,“ uvedla Easterlyová v pondělí, tedy den před volbami.

Stále ale jde o zasetí pochybností do celého procesu, nikoliv ovlivnění voleb. Připustila to hlavní poradkyně šéfky NSA Cait Conleyová. „Tyto snahy o diskreditaci procesu, podkopání důvěry a rozdmýchání stranických neshod budou pravděpodobně pokračovat nejen v den voleb a v bezprostředně následujících dnech, kdy bude probíhat proces certifikace, ale skutečně až do 6. ledna,“ míní.

Rusko by rádo vidělo v Bílém domě Trumpa. „Trumpův skepticismus ohledně nabídky vojenské podpory Ukrajině, kterou Rusko napadlo téměř před třemi lety, a jeho slib vynutit si mírové rozhovory zvýšily pro Rusko sázky,“ citovaly NY Times představitele NSA.

Americká stanice CNN informovala o konkrétním případu, kdy měl ruský agent kontaktovat amerického influencera a zaplatit mu 100 dolarů za to, aby zveřejnil falešné video haitských přistěhovalců, kteří měli tvrdit, že hlasují v prezidentských volbách. Jeden z nich dokonce tvrdil, že pro Kamalu Harrisovou bude v Georgii hlasovat „nejméně dvakrát“.

„Vše na tomto videu bylo zfalšované, od herců až po průkazy totožnosti, a bylo vyrobeno a šířeno ruskými vlivovými aktéry,“ upozornil georgijský ministr zahraničí.

Influencer se hájil tím, že video zveřejnil bez toho, aby si ověřil fakta. „Nemám tušení, odkud pochází nebo tak něco – jsem jen člověk, který ho sdílel,“ hájil se muž. Uplatit ho měl ruský propagandista Sergej Boikov, který získal ruské občanství teprve nedávno a žádá o azyl na ruském konzulátu v Sydney.

.

Témata:  prezidentské volby USA 2024 Rusko Írán fake news

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.