reklama

Hlavy států zároveň kladně zhodnotily pondělní podepsání dohody o tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu a výměnu zajatců na separatistickém Donbasu z konce minulého týdne.

Ukrajinská vláda a proruští separatisté si v neděli v Donbasu na povstaleckém východě Ukrajiny vyměnili 200 vězněných osob. Povstalci propustili 76 lidí, Kyjev 124 zajatců. Tuto dlouho očekávanou výměnu iniciovala dohoda mezi Zelenským a Putinem, kteří na začátku prosince jednali v Paříži za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové.

Konečná výměna zajatců byla dohodnuta jakožto možný významný krok k vyřešení ozbrojeného konfliktu, který si od roku 2014 v Donbasu vyžádal už kolem 13.000 lidských životů.

Během dnešního rozhovoru se hlavy států shodly, že začnou sestavovat seznamy ukrajinských a ruských občanů, kteří jsou zadržovaní v Rusku, respektive na Ukrajině, a spolupracovat na výměně. Dohoda by se měla týkat i lidí na poloostrově Krym, které Rusko anektovalo v roce 2014. Bližší informace zatím obě strany neposkytly.

reklama