Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko hrozí USA definitivním odstoupením od dohody Nový START

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Riziko přímé vojenské konfrontace mezi Ruskem a Spojenými státy americkými roste, řekl zástupce ruského ministerstva zahraničí Vladimir Jermakov. O slovech diplomata pro státní agenturu TASS informuje Reuters.

"Pokud budou Spojené státy pokračovat v současném kurzu konfrontace s Ruskem a eskalaci směrem k přímému vojenskému konfliktu, pak může být osud dohody Nový START zpečetěn," prohlásil Jermakov.

Rusko přerušilo účast na smlouvě Nový START, kterou v roce 2010 podepsali v Praze tehdejší prezidenti obou velmocí Barack Obama a Dmitrij Medveděv, letos. Dohoda upravuje limity pro jaderné arzenály a má platit do roku 2026.

Diplomat podle Reuters nepodal žádné důkazy o údajném americkém konfrontačním přístupu. Jermakov přesto tvrdí, že hrozí jaderná eskalace případného přímého konfliktu mezi jadernými velmocemi. "Bohužel, riziko stále roste," konstatoval.

Moskva a Peking také podle něj zhodnotí potenciální účast Západu na rozšiřování amerického protiraketového systému, který "jednoznačně podkopává strategickou stabilitu".

Témata:  Rusko jaderné zbraně USA

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy