Zpráva naznačuje, že Rusko tuto strategii provádí prostřednictvím svých špionážních sítí, státních médií a sociálních sítí. Americké zpravodajské služby tvrdí, že Rusko považuje tuto taktiku za účinnou a využívá ji ke zpochybňování důvěry veřejnosti v integritu voleb.
Podle informací z USA Rusko v letech 2020 až 2022 vynaložilo "intenzivní úsilí" na podkopání integritu a zpochybnění alespoň 11 voleb v devíti demokratických zemích, včetně Spojených států.
Dalších 17 demokratických států bylo podle této zprávy také ovlivněno ruskými aktivitami, i když tyto byly "méně výrazné". Mezi taktiky patří šíření ruských politických zpráv a aktivity na sociálních sítích. USA neupřesnily, které země byly ovlivněny.
Jedním konkrétním příkladem, který zpráva uvádí, jsou volby v nejmenované evropské zemi v roce 2020. Podle zprávy ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) v té době údajně prováděla zastrašování volebních pracovníků, organizovala protesty v den voleb a "sabotovala hlasování ze zahraničí".
Podle amerických zpravodajských služeb Rusko získalo inspiraci k těmto činnostem z úspěchu svých dezinformačních kampaní během amerických voleb v roce 2020 a během pandemie COVID-19.