Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko obvinilo českého občana z pokusu o vraždu vojáka na Krymu

Ruská policie, ilustrační fotografie
Ruská policie, ilustrační fotografie
Foto: interpol.int

Český občan se měl podle ruských úřadů letos dopustit na anektovaném poloostrově Krym pokusu o vraždu. Zadržen byl v rámci vyšetřování, které odhalilo údajnou rozsáhlou síť ukrajinských agentů na Krymu.

Český občan, který žil nějaký čas v Simferopolu na Krymu, byl obviněn z pokusu o vraždu vojáka. Konkrétně měl 23. září odpoledne ve městě Džankoj na severu poloostrova aktivovat výbušné zařízení pod autem. Útok se vzhledem k okolnostem nezdařil, uvedla TASS.

"Všichni obvinění jsou ve vazbě, vypovídají a spolupracují s vyšetřovateli. Ve spolupráci s operativci jsou stanovována další fakta o ilegální činnosti obviněných a jejich kompliců," stojí v prohlášení ruského vyšetřovacího výboru.

Ruská státní zpravodajská agentura v předchozím průběhu dne uvedla, že FSB ve spolupráci s dalšími bezpečnostními složkami rozkryla a odhalila rozsáhlou síť agentů, které údajně řídily ukrajinské zpravodajské služby. Její členové měli podnikat sabotáže a teroristické útoky proti vládním představitelům, ruským vojákům či agentům FSB.

Rusové tvrdí, že bylo zmařeno 14 sabotážních či teroristických činů. Deset lidí už bylo v souvislosti s případem odsouzeno. Agenti měli například plánovat útok na šéfa místní krymské správy Sergeje Aksjonova.

Zadrženo bylo také dalších 18 osob, které ruské úřady spojují s ukrajinskými tajnými službami. Tito lidé se údajně zapojili do pěti sabotážních činů na železničních tratích či plynovodech.

Témata:  FSB Rusko Krym policie Rusko

Související

Aktuálně se děje

20. června 2025 19:13

Írán je připraven obětovat všechno, obávají se Američané

Američtí představitelé varují, že případné zaminování Hormuzského průlivu Íránem by mohlo paralyzovat lodní dopravu a ohrozit tisíce amerických vojáků v regionu. Teherán hrozí tímto krokem, pokud se USA zapojí do izraelských útoků. Zablokování klíčové trasy pro ropu a plyn by vyvolalo prudké globální otřesy. Podle expertů je Írán schopen stále způsobit velice rozsáhlé škody, a to i za cenu vlastního zničení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy