reklama

Český občan, který žil nějaký čas v Simferopolu na Krymu, byl obviněn z pokusu o vraždu vojáka. Konkrétně měl 23. září odpoledne ve městě Džankoj na severu poloostrova aktivovat výbušné zařízení pod autem. Útok se vzhledem k okolnostem nezdařil, uvedla TASS.

"Všichni obvinění jsou ve vazbě, vypovídají a spolupracují s vyšetřovateli. Ve spolupráci s operativci jsou stanovována další fakta o ilegální činnosti obviněných a jejich kompliců," stojí v prohlášení ruského vyšetřovacího výboru.

Ruská státní zpravodajská agentura v předchozím průběhu dne uvedla, že FSB ve spolupráci s dalšími bezpečnostními složkami rozkryla a odhalila rozsáhlou síť agentů, které údajně řídily ukrajinské zpravodajské služby. Její členové měli podnikat sabotáže a teroristické útoky proti vládním představitelům, ruským vojákům či agentům FSB.

Rusové tvrdí, že bylo zmařeno 14 sabotážních či teroristických činů. Deset lidí už bylo v souvislosti s případem odsouzeno. Agenti měli například plánovat útok na šéfa místní krymské správy Sergeje Aksjonova.

Zadrženo bylo také dalších 18 osob, které ruské úřady spojují s ukrajinskými tajnými službami. Tito lidé se údajně zapojili do pěti sabotážních činů na železničních tratích či plynovodech.