Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové tvrdí, že dopadli pachatele pátečního teroru. Obětí je přes 60

Ruská policie, ilustrační fotografie.
Ruská policie, ilustrační fotografie.
Foto: interpol.int

Rusko v sobotu oznámilo zadržení osob podezřelých z provedení pátečního teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy, který si vyžádal desítky mrtvých a zraněných. Ruské úřady naznačují, že útočníci měli namířeno na Ukrajinu. K odpovědnosti za útok se však otevřeně hlásí islamisté. I podle amerických tajných služeb jej provedl Islámský stát.

V souvislosti s pátečním útokem bylo zadrženo celkem jedenáct lidí, uvedla AP s odvoláním na ruské agentury. Čtveřice zadržených se podle vyšetřovacího výboru přímo zapojila do útoku. Policie je vypátrala v Brjanské oblasti na západě Ruska, tedy nedaleko hranic s Ukrajinou, zdůraznila ruská státní média.

K odpovědnosti za útok se nicméně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ačkoliv Moskva zatím o jejím zapojení do incidentu oficiálně mlčí. AP každopádně napsala, že americké tajné služby podle jejího zdroje potvrzují, že za tragédii jsou zodpovědní islamisté.

Washington v uplynulých týdnech získal informace o tom, že Islámský stát plánuje útok v Moskvě, přičemž je předal ruským činitelům. Americké velvyslanectví už před dvěma týdny varovalo své občany, že v Rusku hrozí teroristický útok.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv už v pátek na sociální síti napsal, že pokud se prokáže, že jsou za útok zodpovědní "teroristé kyjevského režimu", musí být všichni nalezeni a zlikvidováni, a to včetně státních činitelů. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že Kyjev nemá s útokem nic společného.

Do budovy Crocus City Hall v pátek vtrhla skupina útočníků s automatickými zbraněmi a zahájila palbu v lobby a následně i v koncertním sále. Došlo také k explozi, která způsobila rozsáhlý požár. Lokalizovat se jej podařilo kolem jedné hodiny v noci.

RVyšetřovací výbor uvedl, že útok nepřežilo více než 60 lidí. Hospitalizováno bylo 115 osob, včetně pěti dětí. 60 zraněných je v závažném stavu. Ruský prezident Vladimir Putin byl o neštěstí informován.

Témata:  teroristické útoky v Rusku Rusko FSB policie Rusko

Aktuálně se děje

10:12

Mladík ve škole na Tachovsku vyhrožoval spolužačce. Skončil v cele

Policie v úterý zasahovala na jedné ze škol na Tachovsku kvůli výhrůžkám, jejichž původcem byl jeden ze studentů. Mladík podle dosavadních zjištění vyhrožoval spolužačce tím, že zabije její blízké.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy