reklama

Putin řekl, že ostatní země zatím nedisponují takovými hypersonickými zbraněmi jako Rusko, ale je jen otázkou času, kdy se to změní. Až tedy armády cizích zemí s podobnou technologií přijdou, Rusko bude schopné své partnery "příjemně překvapit" svým obraným systémem. Prezident také připomněl, že v současnosti zatím neexistuje technologie, která by hyperzvukovou raketu dokázala zastavit.

Hypersonické kluzáky mohou nepředvídatelně měnit dráhu letu, pohybují se po plošší a nižší trajektorii než balistické střely a několikanásobně překonávají rychlost zvuku. V minulém roce Rusko zařadilo do arzenálu své armády první hypersonické střely, které mohou nést jadernou hlavici, USA by chtěly rozmístit hypersonické zbraně v nejbližších letech, píše agentura Reuters.

Putin prohlásil, že poté, co se USA rozhodly odstoupit od dohody o omezení strategických útočných zbraní, kterou uzavřely v době studené války se Sovětským svazem a která později vyústila ve smlouvu o nerozmisťování systémů protiraketové obrany ABM, musí Rusko pracovat na zjištění své absolutní bezpečnosti.