Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vězní norského špiona. Dostane se na svobodu?

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Ruský prezident Vladimir Putin dostal oficiální doporučení omilostnit Nora Frodeho Berga, který byl letos v dubnu v Rusku odsouzen ke 14 letům za špionáž. Agentura AP k tomu poznamenala, že doporučení bylo zveřejněno den před pátečním setkáním ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova s norskou kolegyní Ine Eriksenovou Söreideovou.

Lavrov a Eriksenová Söreideová se sejdou ve městě Kirkenes na severovýchodě Norska u ruských hranic, aby si připomněli 75. výročí osvobození severního Norska Rudou armádou. Během druhé světové války bylo Norsko okupováno nacistickým Německem.

Ve městě Kirkenes, kde se setkání uskuteční, vězněný Berg žil, než byl v prosinci 2017 v Moskvě zadržen. Obviněn byl z toho, že sbíral tajné informace o ruských jaderných ponorkách. Berg vinu odmítl, soud mu ale neuvěřil.

O blížícím se Bergově propuštění média tento měsíc spekulovala s tím, že by mohl být vyměněn za nejmenovaného Rusa vězněného v Norsku. Bergovo omilostnění je teď očividně aktuální, neboť Putinovi tento krok doporučila oficiální komise pro milosti.

Témata:  špionáž Vladimír Putin Rusko Norsko Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy