Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream jako mezinárodní terorismus

Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn
Masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn
Foto: Helikopter Wing / Danish Defence

Ruská tajná služba FSB vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako "mezinárodní terorismus". S odvoláním na generální prokuraturu to uvedla agentura Interfax. Podle evropských politiků i Evropské unie za havárií stojí úmyslné útoky, Moskvu přímo neobvinili. Zatím není jasné, co poškození způsobilo, podle Dánska bude místo možné prozkoumat nejdříve za týden.

Ruská generální prokuratura vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů "způsobilo Rusku značné hospodářské škody". Kreml již dříve uvedl, že zastavení toku plynovodů podle něj není v zájmu Ruska ani Evropy. Moskva odmítá, že by byla za škody zodpovědná, a naopak zmiňovala Spojené státy.

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak v úterý varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Plyn uniká ve velkém množství na třech různých místech poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách.

Témata:  Rusko FSB plynovod Nord Stream

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 16:22

Drsné pozadí vztahu Bena Afflecka: Gwyneth Paltrow prozradila, co se dělo v posteli

Herečka Gwyneth Paltrow (52) se znovu dostává do centra pozornosti, tentokrát kvůli pikantním odhalením v nové biografii Gwyneth: The Biography od autorky Amy Odellové. Kniha, která vyjde 29. července, přináší řadu nečekaných podrobností o jejím intimním životě – včetně její někdejší vášnivé romance s hercem Benem Affleckem (52).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump ve snaze porazit Čínu obětuje i ty nejbližší spojence. Role USA jako morální autority končí

Není to Rusko, Írán ani Evropská unie, co dnes budí amerického prezidenta Donalda Trumpa ze spaní. Skutečným geopolitickým soupeřem, který určuje jeho zahraničněpolitickou agendu, je Čína. Peking se v posledních letech stal nejen konkurentem, ale v řadě oblastí již i přímým rivalem, který Spojené státy dohání – a v některých směrech dokonce jasně překonává.