Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko začíná mít vážný problém? Vláda musí zasáhnout

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

V Rusku se zřejmě znovu objeví záchytky, které byly před osmi lety z úřední moci zrušeny. Zákon o jejich zřízení prakticky jednomyslně schválila v prvním čtení dolní komora ruského parlamentu. Záchytky se mají v příštích letech objevit ve všech ruských regionech, odpovědnost za jejich činnost budou mít místní správní orgány.

Do roku 2011 byly v Rusku záchytné stanice pro ty, kdo příliš holdovali alkoholu, podřízeny federálnímu ministerstvu vnitra, ale jejich provoz měli na starost zdravotníci. Podle listu Rossijskaja gazeta tak vzniklo právní vakuum, a o tato zařízení se nakonec nestaral nikdo. Množství trestných činů spáchaných pod vlivem alkoholu se přitom za posledních osm let v Rusku zvýšilo o třetinu. Každý rok kromě toho v zemi zemře na podchlazení 8000 až 10.000 opilců.

V některých regionech se rozhodli řešit problém vlastními silami, podle ruských médií byly improvizované záchytky zřízeny ve dvaceti krajích a oblastech. Nejsou ale nijak dotovány státem a policisté do nich nemohou nikoho přepravovat.

Podle nově připravovaného zákona bude mít napříště policie možnost dopravit do záchytek "osoby, které nejsou schopny samostatného pohybu a orientace". Zdravotnická péče bude takovým lidem poskytována i bez jejich souhlasu. Záchytky budou zřizovány při nemocnicích a sociálních ústavech. Opilci budou za přenocování platit "rozumnou cenu", kterou stanoví úřady.

V Rusku umírají v důsledku nadměrného pití alkoholu tisíce lidí, podle posledních statistik až 50.000 ročně. Sami Rusové podle průzkumů uznávají, že největším problémem jejich země je epidemie alkoholismu.

Témata:  Rusko alkohol

Související

Aktuálně se děje

9:51

David Švehlík a jeho táta Alois (†85). Poslední přání hereckého barda se už nesplní

Česko dnes rozesmutnila smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let, poslední narozeniny oslavil na konci loňského července. Tehdy vyslovil jedno přání ohledně dalšího působení před kamerou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.