Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové posílají na Ukrajinu i naturalizované občany. Jsou jich tam tisíce

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusové na Ukrajinu vyslali 10 tisíc naturalizovaných občanů, kteří se dobrovolně nepřihlásili do armády. Údajně tam kopou zákopy a staví opevnění. Kremelský režim dlouhodobě nabízí cizincům především ze zaostalejších zemí „výhodné balíčky“, aby položili život jako žoldáci v cizí válce. 

Předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin vyčíslil, že ruské úřady vyslaly na Ukrajinu 10 tisíc naturalizovaných občanů. „Začali jsme uplatňovat ústavní a zákonná ustanovení a chytili jsme více než 30 000 těch, kteří obdrželi občanství, ale nebyli ochotni se zaregistrovat v armádě,“ uvedl.

Jde o migranty mužského pohlaví, kterým se podařilo získat ruské občanství. Ti se musí podle zákona registrovat v ruské armádě a mohou tak být povoláni do služby v případě mobilizace, vyplývá to z informací serveru Moscow Times. „Přibližně 10 000 z nich bylo posláno do oblasti zvláštní vojenské operace,“ doplnil Bastrykin během právnického fóra v Petrohradu.

Odmítl však nasazení těchto lidí do přímého boje. „Kopou zákopy a staví opevnění,“ poznamenal. Situace s migranty je podle Bastrykina v Rusku náročná. „Jen do Moskvy a Petrohradu přišly v prvních čtyřech měsících roku 2024 tři miliony migrantů,“ vyčíslil.

Například americká stanice CNN informovala o tom, že do ruské armády vstoupilo až 15 tisíc nepálských mužů. Jde o lidi, kteří reagovali na „lukrativní balíček pro zahraniční bojovníky“, který zahrnoval plat nejméně dva tisíce dolarů měsíčně a „urychlený proces získání ruského pasu“.

Konkrétně nepálský pas je společně se severokorejským jedním z nejslabších na světě. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Henley & Partners. Slabší pasy mají už jen země některé země Blízkého východu a východoafrické země, v nichž hoří konflikty. Česká republika je v tomto žebříčku na sedmém místě společně s Kanadou, Maďarskem a Polskem. Nejsilnější pas na světě má Singapur.

Nepál je navíc jednou z nejchudších zemí světa, HDP na obyvatele v roce 2022 činilo asi 1336 dolarů. Pro srovnání: v České republice se HDP na obyvatele šplhalo v témže roce až na 27 tisíc dolarů.

Rusové tak využívají občany chudých zemí, které nemají dobré postavení napříč mezinárodním společenstvím a jsou ochotni položit život jako žoldáci v cizí válce. Mluví za to i nová spolupráce Ruska se Severní Koreou. Nově uzavřená smlouva teoreticky může znamenat nasazení severokorejských dobrovolníků či režimem vyslaných vojáků do boje na Ukrajině, jak se obávají někteří experti.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Rusko

Související

Aktuálně se děje

19. ledna 2025 11:36

Netanjahu potvrdil začátek příměří v Gaze. Hamás řekl, koho propustí

Se zpožděním začalo příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás, které si podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua neplnilo povinnosti vyplývající z dohody. Klid zbraní nastal v 11:15 místního času, když palestinská strana konečně dodala jména prvních rukojmích, kteří mají být propuštěni. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy