Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové posílají na Ukrajinu i naturalizované občany. Jsou jich tam tisíce

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusové na Ukrajinu vyslali 10 tisíc naturalizovaných občanů, kteří se dobrovolně nepřihlásili do armády. Údajně tam kopou zákopy a staví opevnění. Kremelský režim dlouhodobě nabízí cizincům především ze zaostalejších zemí „výhodné balíčky“, aby položili život jako žoldáci v cizí válce. 

Předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin vyčíslil, že ruské úřady vyslaly na Ukrajinu 10 tisíc naturalizovaných občanů. „Začali jsme uplatňovat ústavní a zákonná ustanovení a chytili jsme více než 30 000 těch, kteří obdrželi občanství, ale nebyli ochotni se zaregistrovat v armádě,“ uvedl.

Jde o migranty mužského pohlaví, kterým se podařilo získat ruské občanství. Ti se musí podle zákona registrovat v ruské armádě a mohou tak být povoláni do služby v případě mobilizace, vyplývá to z informací serveru Moscow Times. „Přibližně 10 000 z nich bylo posláno do oblasti zvláštní vojenské operace,“ doplnil Bastrykin během právnického fóra v Petrohradu.

Odmítl však nasazení těchto lidí do přímého boje. „Kopou zákopy a staví opevnění,“ poznamenal. Situace s migranty je podle Bastrykina v Rusku náročná. „Jen do Moskvy a Petrohradu přišly v prvních čtyřech měsících roku 2024 tři miliony migrantů,“ vyčíslil.

Například americká stanice CNN informovala o tom, že do ruské armády vstoupilo až 15 tisíc nepálských mužů. Jde o lidi, kteří reagovali na „lukrativní balíček pro zahraniční bojovníky“, který zahrnoval plat nejméně dva tisíce dolarů měsíčně a „urychlený proces získání ruského pasu“.

Konkrétně nepálský pas je společně se severokorejským jedním z nejslabších na světě. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Henley & Partners. Slabší pasy mají už jen země některé země Blízkého východu a východoafrické země, v nichž hoří konflikty. Česká republika je v tomto žebříčku na sedmém místě společně s Kanadou, Maďarskem a Polskem. Nejsilnější pas na světě má Singapur.

Nepál je navíc jednou z nejchudších zemí světa, HDP na obyvatele v roce 2022 činilo asi 1336 dolarů. Pro srovnání: v České republice se HDP na obyvatele šplhalo v témže roce až na 27 tisíc dolarů.

Rusové tak využívají občany chudých zemí, které nemají dobré postavení napříč mezinárodním společenstvím a jsou ochotni položit život jako žoldáci v cizí válce. Mluví za to i nová spolupráce Ruska se Severní Koreou. Nově uzavřená smlouva teoreticky může znamenat nasazení severokorejských dobrovolníků či režimem vyslaných vojáků do boje na Ukrajině, jak se obávají někteří experti.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.