Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové zahájí soud s americkým novinářem Gershkovichem už příští týden

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rusko zahájí soud s Evanem Gershkovichem, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže od dob studené války, už příští týden. První stání je naplánováno na 26. června, případ se bude projednávat za zavřenými dveřmi. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti. 

Ruské úřady v uplynulých dnech poprvé odhalily, z čeho vězněného novináře viní, podotkla agentura AP s tím, že však zatím úřady nepředložily jakékoliv důkazy. "Gershkovich na pokyn CIA v březnu 2023 shromažďoval ve Sverdlovské oblasti tajné informace o činnosti obranného podniku Uralvagonzavod," řekl zástupce generálního prokurátora Andrej Ivanov podle agentury TASS. Uralvagonzavod vyrábí a opravuje armádní techniku.

Prokuratura podle Ivanova potvrdila oprávněnost obžaloby a poslal případ k soudu v Jekatěrinburgu. TASS píše, že mu hrozí trest v délce 20 let odnětí svobody. 

Moskevský soud v dubnu odmítl novinářovo odvolání proti prodloužení pobytu ve vazbě, kde už se nachází déle než rok. Moskva říká, že není možná žádná výměna vězňů či zadržených, dokud nepadne verdikt v Gershkovichově případu. 

Gershkovich byl zadržen loni 29. března ve městě Jekatěrinburg na Urale. Ve vazbě čeká na soud, u kterého mu za údajnou špionáž hrozí až 20 let. Novinář je prvním zástupcem profese, jehož Rusko z těchto důvodů zatklo od konce studené války. 

Témata:  soudy Rusko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy