Běloruské ministerstvo obrany zároveň oznámilo konec kontroly bojové připravenosti armády, kterou oznámilo minulý týden.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že cílem vojenského cvičení je vyhodnotit bojeschopnost a bojovou připravenost jednotek. Podle agentury Reuters není jasné, kdy a kde se manévry uskuteční. Tyto jednotky jsou součástí společného vojenského uskupení, které Minsk a Moskva před časem vytvořily. Podle dřívějších údajů Rusko do sousední země poslalo až 9000 vojáků a stovky kusů bojové techniky.

Do běloruské metropole dnes přicestovali také ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf diplomacie Sergej Lavrov, který podle agentury TASS již absolvoval jednání se svým běloruským protějškem Sjarhejem Alejnikem.

Minsk podle TASS jen několik hodin před očekávaným příjezdem ruského prezidenta oznámil, že skončila neohlášená prověrka bojové připravenosti běloruských vojsk. Podle dřívějších vyjádření běloruských představitelů zahrnovala rozsáhlé přesuny armádní techniky i vojáků a dočasné omezení pohybu občanů na některých silnicích. Do stavu zvýšené bojové pohotovosti byla uvedena také jednotka umístěná na hranicích s Ukrajinou.

Lukašenkův režim na začátku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu poskytl běloruské území ruským vojákům, kteří útočili na Kyjev. V současnosti Rusům poskytuje prostor pro vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje také materiálně.

Lukašenko opakovaně řekl, že Bělorusko nemá v plánu vyslat ke svému jižnímu sousedovi vojenské jednotky, připomíná agentura AFP. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně v neděli ve svém pravidelném projevu řekl, že prioritou je stále ochrana hranic Ukrajiny jak s Ruskem, tak s Běloruskem.

Za "naprosto hloupé a nepodložené" označil dnes tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov spekulace, že Putin v Minsku povede rozhovory s Lukašenkem o běloruské účasti na speciální vojenské operaci, jak Moskva oficiálně označuje svou invazi na Ukrajinu.

Běloruská nezávislá média a opozice v pátek spekulovaly, zda Putin dnes nejede do Minsku proto, aby Lukašenka přiměl k přímému zapojení do války proti Ukrajině. Nevylučují však ani variantu, že Putinova návštěva bude gestem "na počest posledního spojence Moskvy".