Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusům by mohlo objektivní informace poskytovat nové rádio, řekla Jourová

Věra Jourová
Věra Jourová
Foto: European Union

Do Ruska by z některé z blízkých zemí Evropské unie mohla šířit objektivní a pravdivé informace nová rozhlasová stanice. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se v současnosti snaží vznik rádia zorganizovat. EU by podle ní měla dělat více, aby se úspěšně vyrovnala s dezinformacemi a propagandou šířenými z Moskvy v rámci ruské agrese na Ukrajině.

"Myslím si, že jsme v té informační válce velmi defenzivní a měli bychom se pokusit ty informace k Rusům dostat," řekla dnes Jourová novinářům v Bruselu po návratu ze Světového ekonomického fóra v Davosu. Tam hovořila zejména o tom, jak má EU postupovat proti dezinformacím a propagandě médií či internetových kanálů napojených na Kreml. Jedním z nápadů je právě vznik rádia, které by například z některé pobaltské země mohlo vysílat na klasické i digitální bázi pro Rusy, k nimž se příliš objektivních informací nedostává.

Jourová se příští týden vydá to Lotyšska a Estonska, kde chce prověřit, zda by zřízení stanice bylo reálné. "Budu zjišťovat technické možnosti, jestli tam jsou lidi, rusky píšící profesionální novináři, kteří umí pracovat s fakty a být objektivní," popsala česká politička, která se v unijní exekutivě věnuje mimo jiné médiím a boji s dezinformacemi.

Provoz rádia by podle ní mohla mít na starosti některá ze zavedených vysílacích společností – Jourová o tom chce hovořit například s Rádiem Svobodná Evropa či se stanicí Deutsche Welle. Pokud by se možnost spuštění rádia ukázala být reálná, pokusí se místopředsedkyně Evropské komise sehnat na jeho fungování peníze.

EU se proti ruským dezinformacím dosud snaží postupovat zejména v rámci sankcí proti hlavním ruským médiím a významným postavám propagandy. Unie již zakázala na svém území vysílat několika televizním stanicím. Přímo do Ruska však svou mediální aktivitu zatím nenamířila.

Témata:  Věra Jourová EU Rusko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy