V čínské finanční metropoli Šanghaji dnes začala několikadenní uzávěra, kterou město s 26 miliony obyvatel vyhlásilo kvůli šíření nemoci covid-19. V neděli Šanghaj podle agentury Reuters zaznamenala 3500 případů nákazy koronavirem, což je dosavadní rekord.
Úřady nařídily plošné testování obyvatelstva a pozastavení práce ve firmách i v továrnách s výjimkou těch, které zajišťují nezbytné služby a dodávají potraviny. V uzavřených částech města nejezdí veřejná doprava a omezen je i automobilov provoz.
Lockdown Šanghaje je rozdělen do dvou fází. První uzavírka ode dneška až 1. dubna se podle Reuters týká oblasti východně od řeky Chuang-pchu, která městem protéká. Do této oblasti patří i moderní finanční čtvrť Pchu-tung. Druhá část finanční metropole Číny, včetně centra města, bude uzavřena ve dnech 1. až 5. dubna.
Šanghajský úřad veřejné bezpečnosti oznámil, že ode dneška nejsou průjezdné mosty a tunely vedoucí přes řeku. Ve východní části Šanghaje byly zavedeny dálniční kontroly, u nichž lidé opouštějící město musí ukázat, že mají negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Obdobné opatření čeká západní část města od pátku.
Agentura AP uvedla, že obyvatelé Šanghaje v neděli v mnoha supermarketech vykoupili potraviny, nápoje a potřeby do domácnosti.
Čína s 1,4 miliardy obyvatel v neděli zaregistrovala 5134 případů covidu-19 u lidí, kteří nemají příznaky nemoci, a 1219 případů u lidí s příznaky, napsala agentura Reuters. Většina asymptomatických případů připadá právě na Šanghaj.
Ve srovnání s mnoha regiony světa to sice nejsou vysoké počty, Čína ale prosazuje politiku usilující o úplné zastavení šíření nákazy, která se právě z této nejlidnatější země světa v roce 2020 rozšířila do světa.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Čína
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45