Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz: Evropa chce zabránit ruskému útoku na Ukrajinu a zároveň nabízí Moskvě dialog

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Evropa chce zabránit ruskému útoku na Ukrajinu a zároveň nabízí Moskvě dialog. Dnes to při jednání s litevským prezidentem Gitanasem Nausédou, estonskou premiérkou Kajou Kallasovou a lotyšským premiérem Krišjánisem Kariňšem prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že Německo plně podporuje pobaltské republiky, které se cítí být ruským agresivním chováním přímo ohrožené.

"Chceme jediné, stabilitu a mír v Evropě," řekl Scholz o ukrajinské krizi a napjatých vztazích Západu s Moskvou. "Máme dvojí strategii. Chceme Rusko odradit od útoku na Ukrajinu. A zároveň jsme připraveni k dialogu s Ruskem," prohlásil kancléř.

Ruské vojenské aktivity u ukrajinských hranic podle Scholze bezprostředně ohrožují i Pobaltí. "Očekáváme od Ruska, že napětí zmírní," řekl. Zdůraznil také, že evropští spojenci jsou jednotní a rozhodní.

"Rusko se nás pokouší dostat do dob zájmových sfér," řekla estonská premiérka Kallasová. "Vypadá to, jako by Rusko chtělo v Evropě budovat nové zdi," dodala. Také litevský prezident Nauséda poukázal na to, že Moskva svými požadavky vůči NATO usiluje o změnu bezpečnostní situace v Evropě. "Proto je nyní důležitější než kdy jindy, abychom bránili své hodnoty," řekl.

Požadavky Ruska, které se mimo jiné domáhá závazku, že Ukrajina nevstoupí do Severoatlantické aliance, odmítl i lotyšský premiér Kariňš. "Věříme v jednotu a demokratickou unii," řekl. "Budoucnost Německa leží v rukou německých obyvatel. Budoucnost Ukrajiny spočívá stejně tak na rozhodnutí Ukrajinců. To je přitom dnes zpochybňováno," dodal.

Témata:  Olaf Scholz Rusko

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy