Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz nepodporuje myšlenku znovuzavedení branné povinnosti

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německý kancléř Olaf Scholz nepodporuje myšlenku znovuzavedení branné povinnosti podle švédského vzoru. Uvedl to během úterní návštěvy Stockholmu, informuje agentura DPA.

Švédsko obnovilo brannou povinnost již v roce 2017, ale na výcvik jsou po vyplnění dotazníku zváni pouze někteří muži a ženy v odvodovém věku. Tato vybraná skupina následně obdrží nabídky k zaměstnání v armádě.

Novináři se Scholze ptali, zda by podobný krok mohl v Německu pomoci vyřešit nedostatek personálu v ozbrojených silách.

"V konečném důsledku jde o to, jak přesvědčit dostatečný počet mužů a žen, aby pracovali v německé armádě (Bundeswehru)," odpověděl spolkový kancléř.

Německo mělo částečnou formu branné povinnosti až do roku 2011. Podle Scholze by však v současnosti již nefungovala. "Tehdy bylo mnohem více vojáků, kasáren i infrastruktury. Nic z toho dnes není potřeba a ani se neplánuje," uvedl.

Počet vojáků v Bundeswehru se má do roku 2031 zvýšit ze současných 182.000 na 203.000. Podle DPA německý ministr obrany Boris Pistorius v této souvislosti zvažuje různé možnosti.

"Návrhy se objevují neustále, ale vůbec se nedají porovnat s tím, co jsme v Německu měli. Čekáme, dokud nevznikne vyvážená koncepce," dodal Scholz.

Opoziční křesťanští demokraté, kteří byli u moci v době zrušení branné povinnosti před 13 lety, si minulý týden na stranickém sněmu odhlasovali, že v případě volebního vítězství příští rok toto rozhodnutí zvrátí. 

Témata:  Německo Olaf Scholz

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy