Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

"Všichni vědí, že tento návrh nebyl myšlen vážně, ale měl něco společného s mírovou konferencí ve Švýcarsku," řekl Scholz německé veřejnoprávní televizi ZDF a připomněl summit, který dnes začíná. Putin od něj chce podle kancléře odvést pozornost.

Putin včera řekl, že Moskva je připravena jednat o míru pouze za předpokladu, že Kyjev splní několik podmínek. Ukrajinští vojáci podle něj musí opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které přitom Rusko okupuje jen zčásti. Ukrajina by se podle něj navíc měla zavázat, že nevstoupí do NATO.

Summit se koná v turistickém středisku Bürgenstock v kantonu Nidwalden nedaleko Luzernu ve dnech 15. a 16. června. Účast na něm potvrdily desítky zemí. Podle švýcarské vlády je cílem summitu definice plánu, jak zapojit Kyjev i Moskvu do budoucího mírového procesu. Řešit se bude například potřeba jaderné a potravinové bezpečnosti, svoboda plavby či humanitární otázky. Summit by měl ideálně skončit jednomyslným schválením závěrečného prohlášení. 

Rusko opakovaně deklarovalo, že by se nezúčastnilo ani v případě pozvánky, kterou nicméně nedostalo. Kreml označil konferenci za ztrátu času. Zúčastnit se konference neplánuje ani Čína. Podle Pekingu nemají jednání smysl, pokud se jich nezúčastní obě strany konfliktu.  

Témata:  Olaf Scholz Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy