reklama

Abbás v úterý na společné tiskové konferenci se Scholzem Izrael obvinil z mnohonásobného holokaustu na Palestincích. Scholz na jeho slova nezareagoval hned na tiskové konferenci, ale jasně se od nich distancoval o něco později. Následně byl kritizován za pozdní reakci. Mluvčí Hebestreit však převzal odpovědnost za to, že Schoz hned nereagoval, protože jako mluvčí tiskovou konferenci náhle ukončil.

Scholz dnes podle mluvčího v telefonátu s Lapidem zdůraznil, že "ostře odsuzuje každý pokus popírat a relativizovat holokaust". Rozhovor mezi Scholzem a Lapidem byl dojednán právě po Abbásových výrocích ve spolkovém kancléřství.

Německý kancléř podle Hebestreita rovněž podtrhl, že udržení vzpomínky na civilizační zlom, jakým byl holokaust, je trvalou odpovědností této a každé spolkové vlády. Státníci kromě toho mluvili o aktuální situaci na Blízkém východě a dohodli se na brzkém osobním setkání v Berlíně.

Abbásovy výroky ve středu odsoudil i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Srovnávání holokaustu a izraelské politiky vůči Palestincům označil za "naprosto nepřijatelné a zvláště bolestivé". Německo se hlásí ke své historické odpovědnosti a stojí pevně na straně Izraele, řekl Steinmeier v rozhovoru s deníkem Bild.