"Vláda se rozhodla v zájmu zajištění bezpečnosti dodávek energie v Maďarsku nakoupit dalších 700 milionů metrů krychlových zemního plynu navíc k množství, které už bylo stanoveno v dlouhodobých smlouvách,“ uvedl Fidesz. Szijjártó by se měl sejít s místopředsedy ruské vlády Alexandrem Novakerm a Denisem Manturovem i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Ten dnes podle AFP řekl, že Moskva maďarskou žádost o zvýšení plynových dodávek zváží. Dodal, že obě země budou rozvíjet strategické vztahy navzdory sankcím.

Maďarsko minulý týden vyhlásilo stav energetické nouze, jehož součástí je zákaz vývozu zdrojů energie. Zrušilo také mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu. Soubor opatření, která začnou platit od srpna, má zemi připravit na nadcházející zimu.

V Evropě panuje napětí kolem dodávek plynu z Ruska. Maďarsko podle ratingové agentury Fitch společně s Českou republikou a Slovenskem tvoří trojici zemí, které jsou v rámci střední a východní Evropy nejvíce ohroženy případným náhlým zastavením dodávek ruského plynu do Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Mezinárodní měnový fond (MMF) vypočetl, že případné zastavení dodávek plynu do Evropy vyvolá v příštím roce v České republice, Maďarsku, na Slovensku a v Itálii hospodářský pokles o více než pět procent.

Rusko se na dodávkách plynu do Maďarska podílí zhruba z 85 procent, na dodávkách ropy z 65 procent. Maďarsko navíc pokrývá dovozem z Ruska také část své spotřeby elektřiny.

Premiér Orbán ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil, zaujímá ale vůči Rusku nejednoznačný postoj. Hlasoval sice společně se svými partnery v EU pro sankce, ale týdny blokoval plán na zákaz dovozu ruské ropy, než se mu podařilo získat pro Maďarsko výjimku. Sankční politiku EU Orbán viní ze zhoršení ekonomické situace v Maďarsku, kde se tento týden demonstrovalo proti zdražování služeb pro domácnosti, včetně cen plynu a elektřiny.