Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf maďarské diplomacie je v Moskvě, jedná o nových dodávkách plynu

Péter Szijjártó
Péter Szijjártó
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó dnes přijel do Moskvy vyjednávat o nových dodávkách zemního plynu. Podle agentury AFP to oznámila strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Maďarsko se na dodávkách plynu s Ruskem dohodlo už dříve, teď platí za plyn méně než jiné země Evropské unie.

"Vláda se rozhodla v zájmu zajištění bezpečnosti dodávek energie v Maďarsku nakoupit dalších 700 milionů metrů krychlových zemního plynu navíc k množství, které už bylo stanoveno v dlouhodobých smlouvách,“ uvedl Fidesz. Szijjártó by se měl sejít s místopředsedy ruské vlády Alexandrem Novakerm a Denisem Manturovem i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Ten dnes podle AFP řekl, že Moskva maďarskou žádost o zvýšení plynových dodávek zváží. Dodal, že obě země budou rozvíjet strategické vztahy navzdory sankcím.

Maďarsko minulý týden vyhlásilo stav energetické nouze, jehož součástí je zákaz vývozu zdrojů energie. Zrušilo také mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu. Soubor opatření, která začnou platit od srpna, má zemi připravit na nadcházející zimu.

V Evropě panuje napětí kolem dodávek plynu z Ruska. Maďarsko podle ratingové agentury Fitch společně s Českou republikou a Slovenskem tvoří trojici zemí, které jsou v rámci střední a východní Evropy nejvíce ohroženy případným náhlým zastavením dodávek ruského plynu do Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Mezinárodní měnový fond (MMF) vypočetl, že případné zastavení dodávek plynu do Evropy vyvolá v příštím roce v České republice, Maďarsku, na Slovensku a v Itálii hospodářský pokles o více než pět procent.

Rusko se na dodávkách plynu do Maďarska podílí zhruba z 85 procent, na dodávkách ropy z 65 procent. Maďarsko navíc pokrývá dovozem z Ruska také část své spotřeby elektřiny.

Premiér Orbán ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil, zaujímá ale vůči Rusku nejednoznačný postoj. Hlasoval sice společně se svými partnery v EU pro sankce, ale týdny blokoval plán na zákaz dovozu ruské ropy, než se mu podařilo získat pro Maďarsko výjimku. Sankční politiku EU Orbán viní ze zhoršení ekonomické situace v Maďarsku, kde se tento týden demonstrovalo proti zdražování služeb pro domácnosti, včetně cen plynu a elektřiny.

Témata:  Maďarsko Rusko zemní plyn Péter Szijjártó

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 14:40

Všichni ho měli rádi. Česko reaguje na úmrtí Jiřího Bartošky

Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025)

Válka na Ukrajině má podporu celého Ruska, řekl Putin na oslavách v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.