Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfka EK odmítla pozastavení systému obchodování s emisními povolenkami

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dnes odmítla polskou výzvu, aby Evropská unie dočasně pozastavila svůj systém obchodování s emisními povolenkami, a pomohla tak snížit vysoké ceny elektřiny. Informovala o tom agentura Reuters. Ceny elektřiny letos tlačí vzhůru zdražování plynu, které je důsledkem ruské války proti Ukrajině.

Pozastavení systému obchodování s emisními povolenkami na jeden či dva roky navrhl na dnešním energetickém summitu v Dánsku polský premiér Mateusz Morawiecki. Cílem tohoto opatření by podle něj bylo snížení cen elektřiny pro domácnosti i podniky.

"Domnívám se, že bychom měli použít všechny dostupné nástroje, abychom zabránili (ruskému prezidentu Vladimiru) Putinovi v dosažení jeho cílů," uvedl Morawiecki podle agentury PAP. "Můžeme se k tomuto systému vrátit, jakmile zajistíme energii pro celou Evropu a mír na Ukrajině," dodal.

Von der Leyenová nicméně uvedla, že náklady spojené s tímto systémem přispívají k cenám elektřiny jen zhruba šesti procenty, zatímco za 94 procenty stojí jiné faktory, především vysoké ceny plynu. "Potřebujeme systém obchodování s emisními povolenkami, abychom snížili emise oxidu uhličitého," dodala. Namísto pozastavení tohoto systému podle ní EU pracuje na nouzovém opatření a strukturální reformě trhu s elektřinou, aby zajistila pokles cen.

Morawiecki podle agentury PAP vyzval k úpravě mechanismů pro stanovování cen na evropském energetickém trhu. "Jsem přesvědčen, že Putin se nám teď směje, protože neměníme některé mechanismy tvorby cen v Evropě," uvedl. "Tyto mechanismy pouze pomáhají Rusku," dodal.

Von der Leyenová již v pondělí uvedla, že EU usiluje o vytvoření nástroje, který by přerušil vazbu mezi cenami plynu a elektřiny. Dodala, že unie musí urychleně přijmout kroky, které vyřeší prudce rostoucí ceny.

Také podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely musí unie oddělit ceny plynu od ceny elektřiny. Síkela jako zástupce země předsedající Radě EU svolal na 9. září mimořádné setkání ministrů zodpovědných za energetiku. Projednávat se má návrh na stanovení maximální ceny plynu.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním unijním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Témata:  Ursula von der Leyenová emisní povolenky

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 14:47

Ostřílená jména na vice prezidenta Harrisové. Toto je užší seznam demokratických kandidátů

Pokud americká viceprezidentka Kamala Harrisová skutečně bude kandidovat na pozici první šéfky Bílého domu v historii, musí si najít partnera. Nabízí se několik jmen především z řad guvernérů důležitých států. Každý z nich má velké zásluhy a nikdo by se ve funkci viceprezidenta rozhodně neztratil. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy